Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Układy interfejsowe umożliwiają transfer danych między urządzeniami elektronicznymi. Przez lata powstawało wiele standardów komunikacji, które znajdowały zastosowanie w różnych technologiach. Jednym z nich jest RS232, z którym miało styczność większość z nas. Jak zyskał on swoją popularność i gdzie jest obecnie stosowany?
XX wiek był czasem, kiedy ludzie mogli obserwować niesamowity postęp technologiczny. Opracowano wtedy pierwsze układy scalone, dzięki czemu powstawały coraz to nowe urządzenia elektroniczne, które zadziwiały ludzi, ale też zapewniały im niespotykane wcześniej możliwości oraz wygodę. Rozwój tej dziedziny spowodował także potrzebę łączenia ze sobą różnych urządzeń i transmisji danych pomiędzy nimi. Odpowiedzią na ten wymóg były układy interfejsowe.
Z upływem lat pojawiały się różne standardy przesyłania danych. Niektóre z nich miały bardzo wąskie zastosowanie, inne natomiast sprawdzały się w wielu urządzeniach. Jednym z takich standardów był RS232, który powstał na początku lat 60. XX wieku. Choć dzisiaj nie jest on już tak popularny, to trzeba pamiętać, że nadal jest używany w wielu miejscach. Warto więc przyjrzeć się jego specyfikacji oraz temu, gdzie znajduje on swoje zastosowanie.
Interfejs RS232 przez lata cieszył się dużą popularnością. Umożliwiał on bowiem połączenie urządzeń końcowych danych (DTE) z urządzeniami komunikacji danych (DCE). Oznacza to, że był on wykorzystywany na przykład do połączenia myszki do komputera. Właśnie to jego zastosowanie sprawiło, że miało z nim styczność większość osób i był on obecny w wielu domach.
Początkowo standard RS232 pozwalał na dosyć niski transfer danych (75-300 b/s). Dodatkowo na maksymalną szybkość transmisji wpływała długość kabla, która maksymalnie powinna wynosić około 15 m. Rozwój tej technologii sprawił jednak, że obecnie standard ten pozwala na znacznie szybszy transfer. Przykładem może być urządzenie MAX3232ESE+T, którego prędkość transmisji wynosi 120 kb/s.
Większość osób korzystała z interfejsu RS232 podczas obsługi komputera. Był on bowiem stosowany do podłączania modemów, drukarek, myszek i klawiatur. Rozwój nowszych technologii sprawił, że wiele osób twierdziło, iż standard ten wyjdzie z powszechnego użytku. Okazało się jednak, że pomimo zastąpienia go w komputerach, nadal znajduje on inne zastosowania. Używany jest bowiem między innymi w przemyśle i w urządzeniach medycznych.
Zdjęcie: materiał Klienta.