Artykuł sponsorowany
Czy agregat prądotwórczy przyda się wyłącznie w obrębie własnej firmy? Jak się okazuje – zdecydowanie nie. Współcześnie produkowane generatory prądu są coraz mniejsze, zachowują jednak wysoką wydajność i stosunkowo niewielkie spalanie, dlatego decyduje się na nie coraz więcej zwykłych konsumentów np. jako uzupełnienie przydomowego warsztatu. Wynika to przede wszystkim z liczby ich zastosowań, które są w zasadzie niczym nieograniczone. Warto poznać przynajmniej część z nich.
Agregaty prądotwórcze to urządzenia przeznaczone do zamiany energii wytworzonej w trakcie spalania paliwa na energię elektryczną, którą można zasilić rozmaite odbiorniki prądu. Z reguły zatem większość osób utożsamia ich użytkowanie wyłącznie z firmami realizującymi prace w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej, np. budowach. Tak naprawdę jednak możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej. Warto jednak wcześniej poznać ich budowę.
W generatorze prądu znajdziemy jedynie kilka podstawowych ściśle współpracujących ze sobą podzespołów. Warto wśród nich wymienić między innymi silnik, czyli serce całego urządzenia, w wariancie spalającym standardową benzynę, olej napędowy lub gaz. Drugim elementem niezbędnym w każdym agregacie prądotwórczym jest także samowzbudna prądnica synchroniczna, która generuje prąd do wykorzystania przez odbiorniki prądu. Warto także wymienić tłumik spalin, który zmniejsza intensywność hałasu, a także obudowę i konstrukcję opartą na elementach stalowych.
Standardowo agregat prądotwórczy wykorzystuje się przede wszystkim na budowach jako podstawowy sposób zasilania rozmaitych odbiorników energii, w tym elektronarzędzi i pojazdów transportowych. Nie oznacza to jednak, że to jedyna forma ich użytkowania. Są to urządzenia rozpowszechnione także w przypadku firm, realizujących prace:
Ponadto wiele osób prywatnych wykorzystuje je także w obrębie swojego własnego domu lub na prywatnej działce czy też w domku letniskowym, który nie został podpięty do sieci dostawcy energii w danym regionie.
Nie bez znaczenia jest także funkcja ochronna i zabezpieczająca. Niektóre firmy realizujące prace stacjonarnie np. na liniach produkcyjnych, doskonale wiedzą, że przestoje w dostawie prądu potrafią być bardzo niebezpieczne w kwestii kosztów. Zatrzymanie pracy na wiele godzin może skutkować ogromnymi stratami finansowymi, czasami także związanymi z pokryciem kar finansowych na rzecz zleceniodawcy.
Dobry agregat prądotwórczy doskonale się sprawdzi także jako urządzenie przeznaczone do zasilania energią elektryczną całych ośrodków, w których stanowią serce dobrze zaprojektowanego układu samoczynnego załączania rezerwy. W tym przypadku jednak będą służyć do zasilania np. sprzętu medycznego.
Agregaty prądotwórcze cechują się obecnie bardzo wysokim zaawansowaniem technicznym, zatem ich użytkowanie sprowadza się jedynie do uzupełnienia paliwa. Zminimalizowana liczba działań konserwacyjnych oraz w zasadzie nieograniczone możliwości użytkowania sprawiają, że generatory prądu warto mieć w każdej firmie – również tej, która, póki co nie doświadczyła nagłej utraty zasilania w całym budynku lub tylko w jednej części. Istotne jest jednak prawidłowe miejsce zakupu, w którym mamy pewność otrzymania produktu oryginalnego i zgodnego z wytycznymi producenta.
Z racji tego, iż agregat charakteryzuje się dużą liczbą zastosowań, zdecydowanie warto się w niego zaopatrzyć. Nieważne czy jesteś osobą prowadzącą własną działalność, kierującą dużą firmą, a może chcesz go po prostu nabyć do własnego domu – warto mieć pod ręką urządzenie, które ochroni Cię przed awarią prądu.
Fot.: Pixabay/pexels.com