Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Urządzenie funkcjonalnej kuchni, w której szybko i sprawnie przygotujesz posiłki, wymaga odpowiedniego planu. Szczególnie kiedy stanowi ona także przestrzeń rodzinnych spotkań. W wielu przypadkach kuchnia to prawdziwe serce domu! Zatem czym kierować się przy jej urządzaniu? Mamy dla Ciebie szereg praktycznych porad, dzięki którym uda Ci się stworzyć ergonomiczną, przyjazną domownikom przestrzeń.
Częsta porada dotycząca ustawienia sprzętów w kuchni zakłada stworzenie trójkąta roboczego. Na czym on polega? Najważniejsze sprzęty, czyli lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka z piekarnikiem mają tworzyć konfigurację na planie trójkąta. Ustawienie poszczególnych elementów wyznacza jego wierzchołki. Dzięki temu zyskasz maksimum wygody podczas pracy. Jak to osiągnąć? Lodówkę postaw obok wejścia, a tuż za nią niech będzie zlewozmywak (i np. zmywarka). Na końcu kuchni powinna stanąć płyta grzejna z piekarnikiem. Pomiędzy poszczególnymi sferami znajdzie się blat, przy czym jego najdłuższy bok ma łączyć zlewozmywak z płytą grzewczą.
W wąskich kuchniach najlepiej sprawdza się układ w kształcie litery „L”, ponieważ w razie potrzeby umożliwia on wstawienie dodatkowych szafek lub blatów w celu powiększenia przestrzeni roboczej. Zapewnia on także miejsce na urządzenie kącika jadalnego. Za to układ kuchni „U” bardzo dobrze sprawdza się w kwadratowych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Pamiętaj, że optymalna, zapewniająca komfort poruszania się odległość między szafkami to 120 cm. Co ważne, w układzie na planie litery „U” szafki wiszące umieszcza się tylko na jednej ścianie, aby uniknąć przeładowania.
W osiągnięciu maksymalnej funkcjonalności kuchni sprzyja podział pomieszczenia na pięć stref roboczych o następującym przeznaczeniu: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie oraz gotowanie. W takiej konfiguracji wszystko znajduje się na swoim miejscu, a Ty zyskujesz intuicyjny dostęp do każdego przedmiotu. Przyjrzyjmy się poszczególnym strefom:
Tutaj ustaw lodówkę, zamrażarkę i szafkę na suche produkty. Zgodnie z trójkątem roboczym wymienione sprzęty powinny znajdować się przy wejściu, aby ułatwić szybkie rozpakowanie zakupów.
W tym miejscu znajdą się naczynia, garnki, sztućce oraz niewielkie urządzenia elektroniczne, jak blender czy mikser. Każdy zestaw mebli kuchennych zawiera szafki ułatwiające przechowywanie wymienionych sprzętów – szafki głębokie oraz pojemne szuflady. Pamiętaj, aby miejsce na umyte naczynia znajdowało się w pobliżu szafki na talerze, kubki itd. To ułatwi Ci odkładanie czystego szkła na miejsce. W niewielkiej kuchni stosuj wszelkie sprytne rozwiązania ułatwiające przechowywanie. Zwłaszcza szafka narożna kuchenna daje tu szerokie możliwości, ponieważ swobodnie mieści przedmioty o większych gabarytach, jak choćby garnki czy blachy do ciasta.
W tej strefie znajdzie się zmywarka i zlew. Oznacza to, że powinna się tu mieścić szafka pod zlewozmywak, kosz na śmieci oraz przestrzeń do przechowywania środków czyszczących.
To miejsce ulokuj możliwie najbliżej strefy gotowania. Ponadto zadbaj o szeroki i długi blat, na którym przygotowanie posiłków stanie się czystą przyjemnością.
Czas na ostatnią, szczególnie ważną strefę – tu stanie kuchenka, piekarnik i w razie potrzeby mikrofalówka. Przyda Ci się również okap pochłaniający parę oraz nieprzyjemne zapachy.
Standardowa wysokość blatu kuchennego to 85 cm. Takie wymiary sprawdzają się w większości kuchni – oczywiście, gdy mowa o użytkownikach przeciętnego wzrostu. Kiedy jednak większość rodziny może pochwalić się wzrostem powyżej 180 cm, rozważ umieszczenie blatów na wysokości 90 cm, która na pewno zapewni większą wygodę użytkowania na co dzień. Kolejna kwestia to wysokość, na której znajdą się wiszące szafki kuchenne. Osoby średniego i wysokiego wzrostu powinny zamontować je na wysokości 60 cm, z kolei niższym wystarczy 55 cm nad blatem mebli.
Zdjęcia: komfort.pl