Taras nie bez powodu jest nazywany przedłużeniem domu. To przestrzeń łącząca go płynnie z ogrodem, dlatego podczas projektowania należy wziąć pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, ale i walory estetyczne.
Jest miejscem do wypoczynku, przyjmowania gości, a dla niektórych nawet pracy – jeśli wykonuje się ją zdalnie. Dlatego powinniśmy zadbać zarówno o naszą wygodę i komfort z jego korzystania, jak i o estetyczny wygląd pasujący zarówno do wystroju domu, jak i otoczenia.
Jeśli zależy Ci na zachowaniu rustykalnego charakteru domu lub tylko na nadaniu mu odrobiny sielskiego klimatu, zdecyduj się na deski tarasowe. Są wykonane z drewna, dzięki czemu taras stanie się integralną częścią ogrodu. Na ich powierzchni da się zauważyć piękne sęki, będą zatem pasowały też do prostej, ale jednocześnie efektownej estetyki ratanowych mebli. Kolejną ich zaletą jest to, że latem nie nagrzeją się zbyt mocno, ale wciąż nie będą tak chłodne jak płytki. Wszystkie te cechy są uniwersalne, czy jest jednak coś, co odróżnia od siebie poszczególne modele? W ramach tej opcji masz do wyboru różne gatunki drewna: deski tarasowe wykonane z takich drzew jak świerk czy modrzew możesz wybrać wtedy, gdy zależy Ci na niezbyt wysokiej cenie, miej jednak na uwadze, że będą jednocześnie mniej wytrzymałe.
Jeśli jednak ważniejsza jest dla ciebie jakość, a powierzchnia z takich desek ma służyć Ci przez lata, zwróć uwagę na te bardziej wytrzymałe z drzew egzotycznych. Będą odpowiednio droższe, ale przez to trwalsze. Czy w takim razie takie deski tarasowe to rozwiązanie idealne? Okazuje się, że ma też swoje wady. Musisz wziąć pod uwagę, że będą stale wystawione na (nie zawsze korzystne) warunki atmosferyczne takie jak upał, śnieg czy deszcz. Ochronę zapewni pokrycie desek specjalnym impregnatem. Jednak mimo to drewno może się kurczyć i odkształcać.
>> Przeczytaj także: Drewno, które sprawdzi się na deskach tarasowych
W ofercie wielu sklepów znajdują się również hybrydowe deski tarasowe (znajdziesz je także pod określeniem kompozytowych). Ich produkcja polega na połączeniu wysokiej jakości drewna z polimerami. Są bardzo trwałe i mają jedną unikatową cechę – są antypoślizgowe, a dzięki szczotkowaniu producenci nadają jej fakturę charakterystyczną dla drewna. Nie wymagają też impregnowania, a na ich powierzchni nie pojawiają się porosty ani mech.
Drugą możliwością jest ułożenie płytek na powierzchni tarasu. Ich zdecydowanym minusem jest całkowita nieprzepuszczalność – aby gromadząca się podczas ulewy woda mogła spłynąć, należy dopilnować, aby miała taką możliwość. Montaż płytek będzie udany jedynie na równym podłożu z betonu, natomiast podczas upału szybko się nagrzeją i chodzenie po nich boso nie będzie łatwe.
Zalety płytek? Z pewnością można tu wymienić łatwość, z jaką utrzymuje się je w czystości – istnieją nawet modele samoczyszczące. Oprócz tego nie wymagają zabezpieczeń przed żadnymi warunkami atmosferycznymi z wyjątkiem mrozu, ale wiele firm wprowadziło już płytki odporne na zimno. Wiele osób, mimo wymienionych wyżej minusów, decyduje się na nie, ponieważ prezentują się lepiej od wykładziny, a jednocześnie oferują większy wybór pod względem koloru i wzoru niż deski tarasowe. Może więc warto dać im szansę?
Jeśli nie przekonują cię deski tarasowe ani płytki i poszukujesz czegoś, co uda Ci się dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb, zastanów się nad wykładziną winylową. Wielu producentów ma w swojej bogatej ofercie wszelkie tekstury i kolory, na pewno więc znajdziesz coś dla siebie. Dlaczego warto się w nią zaopatrzyć, podczas projektowania tarasu? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że można dopasować ją do każdej powierzchni, nawet takiej o nieregularnym kształcie. Izolacja termiczna powoduje, że nie tracą ciepła.
Kolejny aspekt korzystania z tarasu to utrzymanie go w czystości – jak sprawdzi się tu wykładzina? Doskonale, ponieważ ma wysoką odporność na wszelkie uszkodzenia czy ścieranie towarzyszące codziennemu użytkowaniu. Podobnie jak hybrydowe deski tarasowe jest antypoślizgowa – ale o wiele od nich tańsza.