Mieszkanie w bloku ma swoje oczywiste plusy, takie, jak ogromna wygoda, zapewniona przez spółdzielnię mieszkaniową. Ma również złe strony, czyli brak ogródka, miejsca, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu i na przykład wypić poranną kawę przy akompaniamencie ptasiego śpiewu.
Dla mieszkańców blokowisk alternatywą dla ogrodu ma być balkon. Piękna, zdobiona i klimatyczna jaskółka to marzenie niejednego mieszczucha, jednak w starych blokach balustrady na balkonach często są zniszczone, odrapane lub mają brzydki kolor. Zobacz, jak możesz odnowić balustradę balkonową.
Odnowienie i pomalowanie na nowo balustrady balkonowej to wcale nie tylko wymysł i „widzimisię” lokatorów. Stare, niepomalowane elementy metalowe są podatne na korozję, co może być na dłuższą metę niebezpieczne. Farba lub cynkowanie chronią barierkę przed rdzą, która bardzo osłabia metal i wprowadza ryzyko oderwania elementów od całej konstrukcji.
O regularną renowację powinna co prawda dbać spółdzielnia mieszkaniowa, ale każdy mieszkaniec bloku wie, jak to wygląda w praktyce. Przy okazji samodzielnego odświeżenia balkonu możesz wprowadzić swoje modyfikacje, takie jak na przykład inny kolor farby.
W wielu starych, socjalistycznych blokach, balkony potraktowane są farbą olejną. Wieloma warstwami farby olejnej. Żeby pozbyć się tych reliktów i dostać do ocynkowanej balustrady, przyda Ci się rozpuszczalnik, skrobak oraz szpachelka. O ile jedną warstwę farby wystarczy polać rozpuszczalnikiem i wyszorować, tak na gromadzone przez lata PRL-u kolejne warstwy farby przyda się okład z ręczników papierowych nasączonych preparatem.
Po kilku godzinach nasączania farby rozpuszczalnikiem, szpachelką powinno dać się ją łatwo usunąć. Wszelkich pozostałości możesz pozbyć się za pomocą skrobaka i pierwszy etap renowacji masz za sobą!.
Jeśli na balustradzie zauważysz rdzę, przed kolejnym malowaniem koniecznie ją usuń. Jak to zrobić? Nie eksperymentuj z colą czy innymi sposobami z internetu. Postaw na zwykły metalowy skrobak, a jeśli rdzy jest wyjątkowo dużo, na drucianą szczotkę. Energicznymi ruchami skutecznie pozbędziesz się jej z balustrady.
Kiedy balustrada jest już dokładnie oczyszczona, możesz przystąpić do malowania jej najpierw ochronnym i przedłużającym trwałość farby primerem, a następnie wybranym przez siebie kolorem. Wybierz farbę dedykowaną metalowym powierzchniom, ponieważ taka najlepiej zabezpieczy barierkę i będzie najbardziej wytrzymała.
Nie szukaj dróg na skróty, farba w sprayu to szybki, ale rzadko kiedy skuteczny sposób na pomalowanie balkonowej balustrady. Takie specyfiki nie są trwałe ani odporne na warunki atmosferyczne, przez co szybko ścierają się lub łuszczą. Kup specjalną farbę zewnętrzną do metalu i za pomocą miękkiego pędzelka rozprowadź ją w kilku cienkich warstwach po szczebelkach.
Samodzielne wykończenie balkonu może być bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza dlatego, że możesz wybrać taki kolor farby, jaki Ci się marzy. Po skończonej renowacji możesz zamontować na balustradzie skrzynki z kwiatami bądź klimatyczne światełka, o ile są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Piękny, pachnący kwiatami i oświetlony balkon da Ci choć namiastkę ogrodu, a wieczory spędzone na nim będą prawie tak przyjemne, jak te na tarasie.
(fot. pixabay.com)