Ogrzewanie gazowe – co warto o nim wiedzieć?

Remont domu
Ogrzewanie gazowe – co warto o nim wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ogrzewanie domu gazem to jeden ze sposobów na zapewnienie ciepła w zimie. Kocioł gazowy wykorzystywany jest także do podgrzewania wody użytkowej, niezależnie od pory roku. Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu gazowym? Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę wybierając piec gazowy.

Ogrzewanie gazowe – instalacja zewnętrzna oraz wewnętrzna

Jeśli planujesz ogrzewanie gazowe w swoim domu, będziesz musiał zadbać o odpowiednią instalację zewnętrzną oraz wewnętrzną. W przypadku, gdy masz dostęp do sieci gazowej, wystarczy, że doprowadzisz przyłącze. A co jeśli do Twojej działki nie jest doprowadzony gazociąg? W takiej sytuacji konieczny będzie montaż zbiornika gazowego – optymalnym rozwiązaniem będzie montaż zbiornika o pojemności 2 700 litrów. Aby efektywnie ogrzać jednorodzinny budynek mieszkalny i zapewnić domownikom ciepłą wodę przez cały rok, taki zbiornik trzeba będzie napełniać co pół roku.

Jakie są zalety ogrzewania domu gazem?

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazowe, podkreślają zalety tej metody grzewczej. Na pierwszy plan wysuwa się wygoda związana z obsługą pieca gazowego. Przy pomocy intuicyjnego panelu sterowania, możesz nie tylko włączyć/wyłączyć kocioł, lecz także ustawić preferowaną wartość temperatury.

Nie musisz tracić czas ani energii na dokładanie węgla do pieca, nie przejmujesz się także koniecznością jego czyszczenia i usuwania popiołu. Wystarczy, że raz na dwanaście miesięcy zlecisz konserwację pieca. 

Kolejną z zalet ogrzewania gazowego jest wysoka efektywność, a także bezawaryjność urządzeń grzewczych. Ponadto kocioł gazowy możesz wstawić nawet do stosunkowo niewielkiej kotłowni. Co więcej, w przypadku pieców kondensacyjnych o niewielkiej mocy, istnieje możliwość montażu np. w łazience lub w szafie w korytarzu. 

Ogrzewanie gazowe to dobry wybór zarówno w przypadku nowych domów, jak i budynków, w których do tej pory stosowane były inne metody ogrzewania.

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Uczciwie trzeba przyznać, że nie ma sposobu na ogrzewanie domu, który byłby idealny. Dla niektórych minusem może być stosunkowo wysoka cena pieców gazowych, jednak warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata. Odpowiednio dobrany i właściwie serwisowany kocioł gazowy będzie Ci służył przez wiele lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca gazowego?

Jeśli zależy Ci na efektywności ogrzewania, wybierając rodzaj pieca gazowego, zwróć uwagę na jego rodzaj oraz parametry. Dla wielu osób znaczenie ma marka produktu. Im bardziej rozpoznawalny jest producent, tym budzi większe zaufanie. Cena także ma znaczenie, lecz to nie ona powinna być decydującym czynnikiem. Dlaczego?

Jeśli zdecydujesz się na najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku, szybko może okazać się, że pozornie tania inwestycja będzie generowała szereg dodatkowych kosztów, związanych np. z utrzymaniem, serwisem i naprawą urządzenia. Wybierz renomowany produkt, który cieszy się dobrą opinią dotychczasowych użytkowników.

Wśród dostępnych na rynku kotłów gazowych można wymienić m.in.:

  • kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne;
  • z wbudowanym zasobnikiem lub bez wbudowanego zasobnika;
  • z otwartą lub zamkniętą komorą spalania;
  • stojące lub wiszące kotły gazowe.

Parametry pieca, na które warto zwrócić uwagę, to moc kotła, pojemność zasobnika, pojemność podgrzewacza, zakres klas efektywności energetycznej dla c.w.u. i c.o., wymiary pieca, jego wagę, a także zakres regulacji temperatury w obiegu c.w.u.

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jedną z ważniejszych decyzji, która bezpośrednio przekłada się na efektywność ogrzewania gazowego, jest odpowiedni wybór pieca gazowego. Na rynku znajdziesz dostępnych wiele rozwiązań, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Chcesz mieć pewność, że wybrane rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania? Właściwą decyzję pomoże Ci podjąć kalkulator doboru pieca gazowego.

Kalkulator doboru pieca gazowego – co to takiego?

Jest to narzędzie, które ułatwi Ci wybór optymalnego produktu, który będzie całkowicie dopasowany do Twoich potrzeb. Wystarczy, że odpowiesz na kilka krótkich pytań. Zostaniesz zapytany m.in. o to:

  • czy kocioł gazowy ma podgrzewać wodę użytkową;
  • jaka jest liczba łazienek w Twoim domu;
  • jaka jest całkowita powierzchnia użytkowa budynku;
  • czy woda ma być podgrzewana w zasobniku, czy na bieżąco;
  • Ile osób na co dzień zamieszkuje dom.

Na podstawie udzielonych odpowiedzi otrzymasz listę sugerowanych produktów, które spełnią Twoje oczekiwania. 

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe w domu?

Rosnące koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej skłaniają wiele osób do zastanowienia się nad efektywnością wybranych rozwiązań grzewczych. Czy ogrzewanie domu przy pomocy gazu wciąż jest opłacalne? Z całą pewnością można stwierdzić, że odpowiedni dobór pieca gazowego znacznie zmniejsza koszty ogrzewania oraz zwiększa jego efektywność.

Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł gazowy wybrać, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać optymalny produkt.

Fot.: Arthur Lambillotte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Jakie są najlepsze schody do dwupoziomowego mieszkania? Oto warianty, na które warto zwrócić uwagę.
Jak dbać o narzędzia ogrodowe, aby służyły przez lata
Jak dbać o narzędzia ogrodowe, aby służyły przez lata
Dowiedz się, jak odpowiednio pielęgnować swoje narzędzia ogrodowe, aby pozostały wydajne i funkcjonalne przez wiele lat. Znajdziesz tu skuteczne metody konserwacji narzędzi ogrodowych.
Zalety wirtualnego biura
Zalety wirtualnego biura
Odkryj nieocenione korzyści wynikające z korzystania z wirtualnego biura. Przeczytaj jakie możliwości istnieją i jak możesz z nich skorzystać.
Ostatnie wpisy