Klej do płyt g-k – rodzaje, przygotowanie kleju gipsowego

Klej do płyt g-k – rodzaje, przygotowanie kleju gipsowego
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Systemy suchej zabudowy cieszą się ogromną popularnością i są często stosowane w budownictwie mieszkalnym, publicznym i komercyjnym. Zwłaszcza, że dostępne są specjalne rodzaje płyt, na przykład o zwiększonej odporności na ogień, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Płyty gipsowo-kartonowe są łatwe w montażu i dają dużą dowolność w wykończeniu. Przegrody w systemach suchej zabudowy wznosi się dwoma metodami – przykręca do stalowych profili lub klei bezpośrednio do ściany. Podpowiadamy, jak wybrać klej do płyt g-k, jakie parametry powinny spełniać wybrane produkty oraz jak kleić płyty gipsowe.

Jak wybrać klej do płyt gipsowo-kartonowych?

Klej do płyt g-k jest środkiem przeznaczonym do mocowania elementów suchej zabudowy. Trzeba pamiętać, że płytami obklejać można wyłącznie przegrody pionowe. Przy montażu sufitów podwieszanych należy wybrać specjalne systemy montażowe i zbudować stelaż z profili stalowych CD i UD.

Inwestor, który zdecyduje się na klejenie płyt g-k, musi wybrać właściwy rodzaj chemii budowlanej. Najważniejsze informacje znajdują się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu. Jednym z najistotniejszych parametrów jest czas wiązania. Określa on czas potrzebny na dociśnięcie i wypoziomowanie płyty. Zazwyczaj to ok 30 minut, po tym czasie produkt zaczyna proces wiązania i ewentualne poprawki ułożenia płyt stają się niemożliwe.

Właściwości dobrego kleju do płyt g-k:

  • łatwy w rozrobieniu i aplikacji;
  • o wysokiej przyczepności w początkowej fazie (nie spływa po płycie i ścianie);
  • elastyczny – pracujący razem ze ścianą/ niewielkimi ruchami budynku.

Klej gipsowy montażowy Nida Fix – najlepsza masa do klejenia płyt gipsowo-kartonowych

Za jeden z najlepszych preparatów do klejenia płyt gipsowo-kartonowych uważa się mocny klej gipsowy Nida Fix. To preparat wysokiej jakości, który bazuje na syntetycznym gipsie z dodatkiem specjalistycznych wypełniaczy.

Przeznaczenie kleju Nida Fix:

  • mocowanie płyt g-k wewnątrz budynków do ścian z cegły, betonu, gazobetonu, bloczków gipsowych i tynków mineralnych;
  • montaż gzymsów gipsowych, gipsowo-kartonowych i innych elementów sztukaterii gipsowej;
  • uzupełnianie większych ubytków w przegrodach;
  • osadzanie puszek elektrycznych.

Do zalet kleju Nida Fix zalicza się znakomitą urabialność i plastyczność, a także dużą wytrzymałość po stwardnieniu. Czas na obróbkę wynosi ok 25 min., natomiast pełne wiązanie produktu uzyskuje się dopiero po 60 minutach. Klej jest łatwy w rozrobieniu, w proporcjach 1 kg mieszanki na 0,5 l wody. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta okres przydatności od daty produkcji wynosi 6 miesięcy. Przybliżone użycie to 4 kg na m2. Produkt należy aplikować w temperaturach 5-25°C.

Jak przygotować klej do płyt gipsowych?

Klej do płyt gipsowo-kartonowych występuje w formie proszku i wymaga rozrobienia z wodą. Poniżej instrukcja, jak przygotować masę do mocowania płyt g-k, aby uzyskać odpowiednią konsystencję:

  1. Odmierz właściwą ilość kleju i wody.
  2. Wsyp proszek do wody w proporcjach 1 kg kleju na 0,5 l wody i odczekaj, aż mieszanka zamoknie – klej należy wsypać do wiadra z wodą. Dolewanie wody do proszku może przyczynić się do powstania grudek.
  3. Wymieszaj mieszankę do momentu powstania jednorodnej masy bez grudek – dla komfortu pracy i gwarancji dobrego wymieszania mieszanki zaleca się skorzystanie z wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem przeznaczonym do produktów gipsowych,  aby nie napowietrzyć mieszanki.
  4. Odczekaj kilka minut na stężenie kleju.
  5. Ponownie przemieszaj klej.

Klej można stosować przez 60 minut od przygotowania. Następnie preparat wysycha i jest dużo trudniejszy w aplikacji. Należy pamiętać, aby każdorazowo przy mieszaniu kleju korzystać z czystego naczynia i mieszadła. Pozwoli to zachować maksymalny czas wiązania określony przez producenta. Wymieszanie nowej mieszanki ze starą masą może przyspieszyć wiązanie kleju.

Klejenie płyty g-k krok po kroku:

  1. Przygotuj podłoże – oczyszczenie ściany ze starych powłok i zabrudzeń oraz zagruntowanie środkiem gruntującym.
  2. Wymierz i przytnij płyty gipsowe na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 15 mm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Do klejenia płyt na kleju gipsowym można stosować płytę Nida Zwykła o grubości 9,5 lub 12,5mm. Przed przyklejeniem płyt odmierz i wytnij w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.
  3. Wymieszaj proszek z wodą.
  4. Zaaplikuj klej na płytę. Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 600 mm dla płyty 12,5 mm oraz 400 mm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 100-150 mm, a odległości pomiędzy plackami w rzędzie ok. 300 mm. Pamiętaj o aplikacji kleju również przy krawędziach.
  5. Przyłóż płytę do ściany – przyklej płytę do ściany pamiętając o podkładkach dystansowych od podłoża (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).
  6. Wypoziomuj płytę – po przyłożeniu materiału trzeba sprawdzić poziom i docisnąć płytę „łatą”. Ważne jest pozostawienie szczelin dylatacyjnych (5 mm od sufitu i 10 mm nad podłogą). Odstęp między płytami powinien wynosić ok. 2 mm, a 1,5 cm – płyty od ściany.
  7. Wykonaj spoinowanie – wypełnienie połączeń płyt gipsowo-kartonowych gipsem szpachlowym dla uzyskania jednolitej powierzchni.
  8. Opcjonalnie – wykonaj całopowierzchniowe szpachlowanie płyt – gładzie.

Klejenie płyt należy wykonywać przy wykorzystaniu profesjonalnych i sprawdzonych produktów. Inwestorzy cenią sobie klej gipsowy Nida Fix ze względu na jego parametry techniczne i niezawodność. To klej, który pozwala stworzyć trwałe przegrody pionowe w systemach suchej zabudowy.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne szkło do degustacji wódki: poradnik dla koneserów
Jak wybrać idealne szkło do degustacji wódki: poradnik dla koneserów
Podpowiadamy, jakie szkło wybrać do degustacji wódki, by smak trunku był jak najbardziej autentyczny. Poznaj porady i rekomendacje dla prawdziwych koneserów!
Jak wybrać oświetlenie które będzie pasowało do każdego pomieszczenia w domu?
Dowiedz się, jak idealnie dopasować oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu. Czytaj dalej i naucz się tworzyć atmosferę za pomocą światła.
Zamawianie tapicerki u specjalisty – o czym należy pamiętać?
Zamawianie tapicerki u specjalisty – o czym należy pamiętać?
Znudziło Ci się dotychczasowe obicie mebli? Chcesz postawić na inną tapicerkę? Nie czekaj, tylko zgłoś się do specjalisty. A wcześniej skorzystaj z naszych wskazówek!
Ostatnie wpisy