Fugi do płytek. Jak dobrać kolor?

Remont domu
Fugi do płytek. Jak dobrać kolor?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wiadomo, fuga wypełnia wolne przestrzenie między płytkami łazienkowymi, kuchennymi lub ułożonymi w innym pomieszczeniu. Jak dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych, aby efekt zachwycał?

Jaką funkcję pełni fuga do płytek ceramicznych?

Zanim przedstawimy zasady doboru koloru fug do płytek, warto przypomnieć, jakie zadanie pełni fuga? To popularny materiał wykończeniowy, który łączy funkcje praktyczne i dekoracyjne. Wypełniając szczeliny fugą, zapewniamy im ochronę przed wnikaniem wilgoci, wody, osadzaniem się brudu, kurzu. Dzięki fugowaniu płytki ceramiczne nie są tak narażone na odkształcanie się, zmniejsza się też ryzyko powstania pęknięć. Wyróżniamy kilka rodzajów fug – takie, których podstawowym spoiwem jest cement, żywice organiczne. Na rynku dostępne są też uszczelniacze polimerowe, silikonowe, akrylowe i silikonowo-akrylowe (każde z nich mają nieco inne właściwości).

mokre płytki w łazience
Photo byBrett Hondow from Pixabay.com

Dobór koloru fugi do płytek – praktyczne wskazówki

Kolor fugi powinien współgrać z kolorem wybranych płytek ceramicznych i jednocześnie odpowiadać naszym preferencjom. Wiele osób kupuje fugę o barwie zbliżonej do jednego z kolorów występujących na powierzchni płytki. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się przy płytkach kamiennych lub imitujących naturalne drewno. Ci, którzy wolą bardziej zdecydowane połączenia często decydują się na fugę w kolorze kontrastującym z płytkami (np. białe płytki ceramiczne i czarna fuga lub ciemnozielone płytki i biała fuga). Jasna fuga doskonale podkreśla urodę drobnych płytek mozaikowych – podbijając ich nasycone kolory. Tak naprawdę wszystko zależy od gustu naszego i pozostałych domowników.

fugowanie płytek
Photo by vh-studio from Freepik.com

Warto wspomnieć, że ciemniejsza fuga jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji, niż jej jasny wariant – dlaczego? Ponieważ na białej, kremowej czy beżowej fudze zabrudzenia i kurz są o wiele bardziej widoczne niż na spoiwie w kolorze grafitowym, ceglanym lub brązowym. Ciemna fuga jest zalecana do łatwo brudzących się miejsc jak kotłownia, pomieszczenie gospodarcze czy przedpokój; porządek łatwiej utrzymamy przy szarej, czarnej lub antracytowej fudze.

>> Przeczytaj także: Płytki – funkcjonalny i dekoracyjny element wykończenia kuchni i łazienki

Jeśli nie mamy pewności, czy efekt nas usatysfakcjonuje, warto wykonać test na fragmencie okładziny. Gdy fuga wyschnie i nabierze właściwego koloru, będziemy mogli świadomie zdecydować, czy takie połączenie będzie nam się podobać również na większej powierzchni.

Czym charakteryzuje się dobrze dobrana fuga?

Bez wątpienia kolor fugi ma znaczenie, jednak nie należy zapominać o właściwościach użytkowych. Odpowiednio dopasowana fuga mocno przylega do powierzchni płytek, nie pęka, dobrze przyjmuje naprężenia powstałe w wyniku mikro ruchów i ciężko ją zarysować. Dobrej jakości fuga jest odporna na pleśń, grzyby i zachowuje swój kolor przez długi czas. Jeśli chcemy, aby fuga była w doskonałym stanie przez lata, bez szpecących przebarwień oraz wykwitów, warto stawiać na znanych i cenionych producentów tego typu produktów wykończeniowych, którzy funkcjonują na rynku od dłuższego czasu.

fugowanie gresu
Photo by woodhunt from Freepik.com

Pamiętajmy, że raz zastosowana fuga w założeniu będzie służyć nam przez wiele lat, dlatego należy dobrze przemyśleć jej wybór. Teoretycznie możemy wymienić fugę w każdej chwili, jeśli stwierdzimy, że jej kolor lub właściwości nam nie odpowiadają. Jednak wymiana fugi to żmudny i czasochłonny proces. Podczas tych prac możemy też przypadkowo uszkodzić płytki, dlatego lepiej oszczędzić sobie tego typu problemów i dobrze przemyśleć zakup danego produktu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć przyjazny ekosystem w swoim ogrodzie
Jak stworzyć przyjazny ekosystem w swoim ogrodzie
Odkryj tajniki tworzenia własnego ekologicznego raju w ogrodzie. Poznaj praktyczne porady i zalecenia od ekspertów, jak zapewnić zrównoważoną i zdrową przestrzeń dla różnorodności gatunków w swoim zielonym zakątku.
Jak rozpoznać choroby roślin i je uratować?
Jak rozpoznać choroby roślin i je uratować?
Czym są choroby grzybowe i choroby bakteryjne roślin? Jak się objawiają? Czy można traktować je środkami ochrony roślin?
Silikon – rodzaje i zastosowanie
Silikon – rodzaje i zastosowanie
Poniżej poznasz najważniejsze rodzaje silikonu i informacje na ich temat.
Ostatnie wpisy