Artykuł sponsorowany
Majsterkowanie przy urządzeniach elektrycznych bywa skomplikowane i niebezpieczne. Lepiej nie zabierać się za to bez choćby podstawowej wiedzy i niezbędnego sprzętu. Nieudana wymiana elementu lub źle wykonana naprawa może skutkować spięciem w instalacji elektrycznej, jej przepaleniem, porażeniem prądem lub nawet pożarem. Zobacz, jakie części i narzędzia przydadzą się do wymiany elektryki.
Elementem, w który warto zainwestować przy tworzeniu własnych instalacji elektrycznych lub wykonywaniu napraw na własną rękę, są przekaźniki. Ich zadaniem w układzie jest wywołanie ustalonej nagłej zmiany w obwodach wyjściowych. Urządzenie ma reagować na zmianę napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu czy też wartości temperatury. Po wykryciu innej niż ustalona, wejściowej wielkości fizycznej, przekaźnik ma uruchomić się i wywołać skutki w obwodach, w których występują różne poziomy sygnałów. Dzięki temu możesz zmniejszyć konsekwencje, jakie poniosą za sobą ewentualne błędy, jakie popełnisz przy wymianie lub naprawie elementów instalacji.
Do napraw urządzeń i instalacji elektrycznych potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi. Przyda się przede wszystkim kilka śrubokrętów o różnych, raczej niewielkich rozmiarach oraz jeden standardowy wkrętak z wymiennymi bitami. Do tego koniecznie szczypce i kombinerki, by móc swobodnie manewrować kablami i przycinać je w razie potrzeby. W Twojej skrzynce z narzędziami nie może też zabraknąć taśmy izolacyjnej, która pozwoli zabezpieczyć uszkodzone przewody lub łączenia między dwoma kablami. To najbardziej podstawowy zestaw, dzięki któremu będziesz w stanie naprawić lub wymienić na przykład kontakt elektryczny lub włącznik światła. Bardziej zaawansowane prace wymagają użycia cięższego sprzętu i elektronarzędzi, by na przykład dostać się do przewodów w ścianach. Tego typu akcesoria oraz podstawowe przyrządy do napraw elektrycznych kupisz na stronie tactix.pl.
Praca z prądem to nie temat, który można lekceważyć czy traktować lekko. Nieodpowiedzialne i nieprofesjonalne podejście do tego typu zadań jest bardzo niebezpieczne i grozi utratą zdrowia lub nawet życia. Przy naprawach urządzeń elektrycznych zawsze upewnij się, że wszystkie przewody odłączone są od zasilania. Z kolei przy majsterkowaniu w instalacjach elektrycznych każdorazowo sprawdź, czy bezpieczniki na pewno są rozłączone, a przewody lub kontakty, na których chcesz pracować, nie są pod napięciem.
Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya