Jak wykorzystać beton architektoniczny przy aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać beton architektoniczny przy aranżacji wnętrz?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Projektowanie wnętrz wiele osób ogranicza jedynie do przygotowania kilku projektów uwzględniających oczekiwania domowników lub właścicieli firmowych obiektów. Tak naprawdę jednak w umyśle dobrego projektanta, również prywatnej osoby, która chce aranżację przeprowadzić samodzielnie, powinno znaleźć się miejsce dla najwyższej jakości materiałów. To one, nie tylko meble i duże czy mniejsze dekoracje, mają bezpośredni wpływ na design całego pomieszczenia. Beton architektoniczny jest odkryciem ostatnich lat i ukłonem w stronę industrializmu. Uchodzi jednak już za rozwiązanie ponadczasowe, które nie wyjdzie z mody, nawet pomimo często zmieniających się trendów wnętrzarskich. Jak wykorzystać ten surowiec podczas aranżacji? Dowiedz się już dziś!

Beton architektoniczny – stylowe i ponadczasowe wykończenie przestrzeni

Beton architektoniczny to rodzaj betonu, który w stosunku do konstrukcyjnego służy głównie celom dekoracyjnym, zatem przede wszystkim do urozmaicania wnętrza oraz zewnętrznych elementów infrastruktury, w tym elewacji. Jest nieco gładszy, ma równiejszą strukturę, cechuje się także symetrią (w przypadku płyt), co zdecydowanie ułatwia ich układanie w każdym wnętrzu. Beton architektoniczny ma kilka cech, przez które spotyka się go coraz częściej, i to już nie tylko w obiektach zaaranżowanych skrajnie loftowo.

  • Industrialny chłód – charakterystyczne, niewykończone elementy wykonane z betonu przywodzą na myśl niewykończone wnętrza obiektów firmowych, czyli tak naprawdę całe clou stylu loftowego, industrialnego. 
  • Możliwość urozmaicenia każdej aranżacji – płyty betonowe znakomicie sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, nawet w takich, w których dominuje przepych w stylu glamour lub estetyczny minimalizm inspirowany skandynawskimi przestrzeniami.
  • Niezwykła trwałość – beton architektoniczny, oczywiście wyłącznie ten prawidłowo zaimpregnowany i dobrze wykonany, może zapewnić wiele lat bardzo intensywnej eksploatacji w każdych warunkach. To charakterystyka tego surowca, która nie pozostawia żadnych złudzeń względem jego jakości.

Rola betonu architektonicznego we wnętrzu

Beton architektoniczny doskonale wygląda w zasadzie wszędzie, jego rolę jednak najbardziej docenia się na mocno widocznych ścianach. 

  • Warto go zastosować przede wszystkim w pokoju dziennym, najlepiej na ścianie umieszczonej naprzeciw sofy – wówczas będzie rzucał się w oczy wszystkim gościom i domownikom. Niektórzy zwolennicy stylu loftowego dodatkowo doświetlają go światłem kierunkowym, najlepiej pod odpowiednio dużym kątem, aby uwidocznić wszelkie nierówności, strukturę i zaakcentować odstępy pomiędzy płytami, znane także jako bonie.
  • Beton architektoniczny wygląda znakomicie również jako wykończenie ścian w firmach, gdzie podkreśli industrialną aranżację wnętrz i nada im loftowego charakteru. Warto wiedzieć, że beton, mimo surowego wyglądu przywodzącego na myśl niewykończone powierzchnie, wygląda bardzo ekskluzywnie i stanowi ciekawą odskocznię od typowej farby, okleiny czy tapety.

Co ciekawe, beton architektoniczny pod postacią pojedynczych płyt sprawdzi się znakomicie także w roli dekoracyjnej. Wystarczy w najbardziej widocznym miejscu umieścić kilka płyt i otoczyć je innym materiałem, np. zielonym mchem, z którym szarość doskonale się komponuje.

Fot.: Sonnie Hiles/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kuna na poddaszu. Jak sobie poradzić z intruzem?
Kuna na poddaszu. Jak sobie poradzić z intruzem?
Jak poradzić sobie z kuną, żeby nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy? Podpowiadamy.
Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!
Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!
Każdy posiadacz trawnika marzy o intensywnie zielonym trawniku, jednak z jakiegoś powodu nie zawsze jest to możliwe.
Nowoczesne meblościanki – klasyczny mebel w nowym wydaniu
Nowoczesne meblościanki – klasyczny mebel w nowym wydaniu
Czy w XXI wieku meblościanka wciąż jest modna i pozwala zaaranżować pomieszczenia w domu nie tylko praktycznie, ale także stylowo? Jak najbardziej!
Ostatnie wpisy