Artykuł sponsorowany

Projektowanie wnętrz wiele osób ogranicza jedynie do przygotowania kilku projektów uwzględniających oczekiwania domowników lub właścicieli firmowych obiektów. Tak naprawdę jednak w umyśle dobrego projektanta, również prywatnej osoby, która chce aranżację przeprowadzić samodzielnie, powinno znaleźć się miejsce dla najwyższej jakości materiałów. To one, nie tylko meble i duże czy mniejsze dekoracje, mają bezpośredni wpływ na design całego pomieszczenia. Beton architektoniczny jest odkryciem ostatnich lat i ukłonem w stronę industrializmu. Uchodzi jednak już za rozwiązanie ponadczasowe, które nie wyjdzie z mody, nawet pomimo często zmieniających się trendów wnętrzarskich. Jak wykorzystać ten surowiec podczas aranżacji? Dowiedz się już dziś!

Beton architektoniczny – stylowe i ponadczasowe wykończenie przestrzeni

Beton architektoniczny to rodzaj betonu, który w stosunku do konstrukcyjnego służy głównie celom dekoracyjnym, zatem przede wszystkim do urozmaicania wnętrza oraz zewnętrznych elementów infrastruktury, w tym elewacji. Jest nieco gładszy, ma równiejszą strukturę, cechuje się także symetrią (w przypadku płyt), co zdecydowanie ułatwia ich układanie w każdym wnętrzu. Beton architektoniczny ma kilka cech, przez które spotyka się go coraz częściej, i to już nie tylko w obiektach zaaranżowanych skrajnie loftowo.

  • Industrialny chłód – charakterystyczne, niewykończone elementy wykonane z betonu przywodzą na myśl niewykończone wnętrza obiektów firmowych, czyli tak naprawdę całe clou stylu loftowego, industrialnego. 
  • Możliwość urozmaicenia każdej aranżacji – płyty betonowe znakomicie sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, nawet w takich, w których dominuje przepych w stylu glamour lub estetyczny minimalizm inspirowany skandynawskimi przestrzeniami.
  • Niezwykła trwałość – beton architektoniczny, oczywiście wyłącznie ten prawidłowo zaimpregnowany i dobrze wykonany, może zapewnić wiele lat bardzo intensywnej eksploatacji w każdych warunkach. To charakterystyka tego surowca, która nie pozostawia żadnych złudzeń względem jego jakości.

Rola betonu architektonicznego we wnętrzu

Beton architektoniczny doskonale wygląda w zasadzie wszędzie, jego rolę jednak najbardziej docenia się na mocno widocznych ścianach. 

  • Warto go zastosować przede wszystkim w pokoju dziennym, najlepiej na ścianie umieszczonej naprzeciw sofy – wówczas będzie rzucał się w oczy wszystkim gościom i domownikom. Niektórzy zwolennicy stylu loftowego dodatkowo doświetlają go światłem kierunkowym, najlepiej pod odpowiednio dużym kątem, aby uwidocznić wszelkie nierówności, strukturę i zaakcentować odstępy pomiędzy płytami, znane także jako bonie.
  • Beton architektoniczny wygląda znakomicie również jako wykończenie ścian w firmach, gdzie podkreśli industrialną aranżację wnętrz i nada im loftowego charakteru. Warto wiedzieć, że beton, mimo surowego wyglądu przywodzącego na myśl niewykończone powierzchnie, wygląda bardzo ekskluzywnie i stanowi ciekawą odskocznię od typowej farby, okleiny czy tapety.

Co ciekawe, beton architektoniczny pod postacią pojedynczych płyt sprawdzi się znakomicie także w roli dekoracyjnej. Wystarczy w najbardziej widocznym miejscu umieścić kilka płyt i otoczyć je innym materiałem, np. zielonym mchem, z którym szarość doskonale się komponuje.

Fot.: Sonnie Hiles/unsplash.com

0 Komentarzy

Napisz komentarz