Jak odnowić stare drzwi?

Wyremontowane!
Jak odnowić stare drzwi?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drzwi, czy to wejściowe, czy pokojowe, są wizytówką wnętrza, do którego prowadzą. To, jak wyglądają, robi pierwsze wrażenie na przechodniach oraz gościach i świadczy o tym, czego można spodziewać się po przekroczeniu ich progu. 

W wielu, zwłaszcza starych domach, drzwi aż proszą się o renowację, jednak nie do końca wiadomo, jak to zrobić. Zatem podpowiadamy, jak odnowić stare drzwi!

Dlaczego drzwi się niszczą?

Przez lata użytkowania, drzwi narażone są na wiele urazów lub obtłuczeń. Dodatkowo przez ciągłe dotykanie, otwieranie i zamykanie, bardzo brudzą się, szczególnie, choć nie tylko, w okolicach klamki. Okleina lub farba, którą pokryte jest skrzydło drzwiowe, blaknie, traci swój kolor i odbarwia się, na przykład od słońca czy temperatury. Przez to po kilku, bądź nawet kilkunastu latach, drzwi są już wysłużone i potrzebują odświeżenia. 

Jak odnowić drzwi pokryte farbą?

Żeby odnowić drzwi pokojowe pomalowane farbą, na samym początku musisz zdemontować wszystkie elementy, takie jak szyba, klamki i zdobienia. Do tego wystarczy Ci zwykły śrubokręt. Następnie wyjmij drzwi z zawiasów i ułóż je na płaskiej powierzchni w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. 

Żeby nowa farba dobrze się trzymała, koniecznie trzeba oczyścić drzwi ze starej warstwy emalii. Do tego celu najlepiej posłuży Ci papier ścierny o wysokiej gradacji. Za jego pomocą zeszlifujesz starą farbę i przygotujesz podłoże do przyjęcia nowej warstwy ochronnej. Po zeszlifowaniu obu stron drzwi odkurz je oraz przetrzyj wilgotną szmatką, by usunąć pył pozostały po szlifowaniu. 

Odkurzone i suche drzwi pokryj najpierw specjalną bazą, która przedłuży trwałość farby, a następnie samą emalią w wybranym przez siebie kolorze. Podczas malowania lepiej jest nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą, ponieważ daje to większą pewność, że powierzchnia zostanie równomiernie pokryta. 

Po całkowitym wyschnięciu drzwi możesz ponownie zamontować je w zawiasach, a następnie założyć na powrót wszystkie dodatkowe elementy. Do malowania drzwi wybierz farbę odporną na ścieranie. Dzięki temu nie tylko wolniej będą się zużywać, lecz także będzie można zmyć z nich ewentualne zabrudzenia, powstałe w miarę użytkowania.

Jak odnowić drzwi pokryte okleiną?

Przygotowanie drzwi z okleiną do renowacji wygląda tak samo, jak w powyższym przypadku. W pierwszym kroku musisz zdemontować wszystkie wystające elementy i wyjąć skrzydło drzwiowe z zawiasów. Dzięki zdjęciu wszystkich dodatkowych elementów zapewnisz sobie łatwiejszy dostęp do miejsc, które musisz okleić. 

Po ułożeniu drzwi na stabilnym podłożu musisz zdjąć starą okleinę. Do tego przyda się nożyk do tapet, którym łatwo przetniesz i podważysz okleinę, by później ją zerwać. Po usunięciu całej okleiny, możesz już przygotować nową płachtę, by pokryć nią drzwi. Pozostałości kleju zupełnie w niczym nie przeszkadzają.

Do układania okleiny przyda Ci się karta kredytowa, bankomatowa lub klubowa do jakiegoś sklepu. Za jej pomocą możesz wypychać pęcherze powietrza z okleiny, dzięki czemu będzie ona przylegać gładko do powierzchni drzwi. Po nałożeniu okleiny wytnij wszystkie potrzebne do zamontowania klamki i szyby otwory. Załóż dodatkowe elementy na powrót. Po wszystkim zamontuj drzwi w zawiasach i ciesz się ich nowym, odświeżonym wyglądem. 

Niestety okleina ma tendencję do ścierania się, więc jeśli wiesz już, że będzie trzeba często ją myć, wybierz jasny kolor drzwi, na ciemnych barwach szybciej i bardziej wyraźnie widać plamy po wytarciu.

Zdjęcie główne: Olha Ruskykh/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Iwonka 24.01.2022

    Myślę, że ciekawym pomysłem na odnowienie drzwi jest wymiana szkła na jakieś fajniejsze, z wzorkiem czy też kolorowe, takie drzwi mogą dużo zmienić w każdym wnętrzu

Rekomendowane
Tworzenie przydomowej przestrzeni zieleni na podstawie gotowych projektów – poradnik dla początkujących
Tworzenie przydomowej przestrzeni zieleni na podstawie gotowych projektów – poradnik dla początkujących
Odkryj tajniki tworzenia zieleni wokół domu z pomocą gotowych projektów. Praktyczne wskazówki i porady dla początkujących.
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Przeczytaj, jak starannie wybrać ogrodzenie do domu respektując styl, bezpieczeństwo i budżet. Dowiedz się, co jest kluczowe przy decyzji o wyborze ogrodzenia.
Karmnik dla ptaków z butelki. Zobacz jakie to proste!
Karmnik dla ptaków z butelki. Zobacz jakie to proste!
Niewielkim nakładem energii można dać ptakom schronienie. Wystarczy tylko kilka produktów i kilka minut pracy, żeby wykonać karmnik. Sprawdź, jak go zrobić.
Ostatnie wpisy