Cegła na ścianie to mocny trend wnętrzarski, który świetnie sprawdza się w salonie, kuchni lub sypialni. Jak wykorzystać motyw cegły i odmienić wygląd pomieszczenia? Z jakimi materiałami łączyć cegłę?

Cegła zamiast płytek w kuchni

Płytki ceramiczne to nie jedyna opcja na wykończenie ścian w kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać nieco mniej standardowe rozwiązanie i wykorzystać do aranżacji wnętrza cegłę pokrytą dowolnym kolorem (coraz więcej osób decyduje się na przemalowanie cegły na biało, szaro lub czarno, choć naturalnie czerwona również ma swój urok).

Kubki na tle ściany z cegieł
Photo by jannoon028 from Freepik.com

Aby zabezpieczyć ceglaną ścianę przed zabrudzeniami podczas gotowania potraw, warto przykryć ją bezbarwną taflą szkła hartowanego (szczególnie nad zlewem i płytą grzewczą) lub zaimpregnować specjalnym, ochronnym preparatem. Z jakimi stylami współgra motyw cegły? Zarówno z rustykalnym, angielskim, loftowym, jak i nowoczesnym.

>> Zobacz też: Szlachetna podstawa – dębowa podłoga

Cegła na ścianie w sypialni z podświetleniem

Chcąc urozmaicić wystrój sypialni, warto odkryć surową cegłę na ścianie (jeśli mieszkamy w kamienicy lub bloku z lat 50., 60.), odrestaurować ją i wyeksponować, montując paskowe podświetlenie LED. Jeśli mieszkamy w nowym lokum – nic straconego, możemy kupić cegłę dekoracyjną i ułożyć ją na ścianie np. za zagłówkiem łóżka. Jeżeli nasza sypialnia ma mały metraż, uzyskamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni, malując ceglaną ścianę na jasne kolory np. biały, beżowy, gołębi.

Ceglana ściana w salonie z kominkiem

Ceglana ściana połączona z kominkiem wykończonym z tego samego surowca może stanowić prawdziwą ozdobę salonu – w tej roli najlepiej sprawdzi się cegła w naturalnej, czerwonej odsłonie. Cegła może stanowić też doskonałe tło dla kina domowego – ściana podświetlona dodatkowo diodami LED zapewni niesamowity klimat podczas wieczornego, rodzinnego seansu. Takie modne i stylowe rozwiązanie z pewnością zwróci uwagę wszystkich gości.

Cegła jako alternatywa dla płytek w łazience

Kolejny pomysł na wykorzystanie cegły we wnętrzu to zastosowanie jej w łazience – najlepiej zaprezentuje się w przestrzeni, gdzie umieszczona jest umywalka oraz lustro. Jednak aby ceglana ściana mogła cieszyć oko przez lata, wymaga starannej impregnacji zaraz po ułożeniu. Lepiej nie kłaść cegły bezpośrednio pod prysznicem, gdyż z natury jest ona łatwo nasiąkliwa i mimo zastosowania najlepszych środków impregnujących, w niektórych miejscach może nie być w 100% zabezpieczona, co będzie objawiać się nieestetycznymi odbarwieniami. 

Ceglana dekoracja na ścianach w przedpokoju

Ostatnia propozycja na ceglaną ścianę to zastosowanie tego typu dekoru w przedpokoju. Możemy pięknie wyeksponować na ceglanym tle rodzinne zdjęcia lub ulubione obrazy, tworząc małą galerię. Cegła dobrze wycisza i wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne – będzie dobrze wyglądać zarówno w małym i wąskim, jak i dużym korytarzu, budząc w gościach ciekawość i zachęcając do wejścia dalej.

Z jakimi materiałami cegła tworzy zgrany duet?

Cegła to ponadczasowy materiał, który świetnie współgra z betonem – nadając wnętrzu industrialnego charakteru. Czerwień i szarość zawsze prezentują się dobrze! W pomieszczeniach w stylu loft fantastycznie będzie wyglądać cegła łączona z metalem – w postaci odsłoniętych elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych lamp, półek, stołów, hokerów. 

Z czym jeszcze warto łączyć cegłę? Miłośnicy naturalnych materiałów będą zadowoleni z efektu, jaki da ceglana ściana zestawiona z drewnianą, dębową podłogą. Kolejna propozycja to zestawienie cegły z bezbarwnym szkłem hartowanym np. do zabezpieczenia ceglanej ściany w kuchni – takie rozwiązanie wygląda bardzo interesująco, pozwala na sprytne połączenie funkcji praktycznej z estetyczną.

Podsumowując, cegła wcale nie musi być traktowana wyłącznie jako materiał budowlany – z powodzeniem może pełnić rolę dekoracyjną w praktycznie każdym wnętrzu. Mamy nadzieję, że nasze pomysły na aranżację z ceglaną ścianą będą dla was przydatną inspiracją do przeprowadzenia zmian w domu lub mieszkaniu.

Tagi: , , ,
Malwina Póda
Absolwentka kulturoznawstwa i polonistyki. Interesuje się historią sztuki i architekturą. W wolnych chwilach chętnie spędza czas w ogrodzie - uważa, że pielęgnacja roślin to najlepszy sposób na relaks.

Powiązane wpisy

1 komentarz

Avatar
Gosia 27 października 2022 o 09:55

Wykończenie cegłą retro wygląda obłędnie. Co ciekawe znany projektant i aranżator Miruć też z nich korzysta 🙂

Napisz komentarz