Szkodniki drewna sosnowego – jak zabezpieczyć drewno?

Szkodniki drewna sosnowego – jak zabezpieczyć drewno?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno to naturalny materiał, który chętnie wykorzystujemy w swoich wnętrzach czy ogrodach. Jest to też najczęściej wybierane tworzywo konstrukcyjne, które charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Dużą popularnością cieszą się meble, dekoracje czy mała architektura wykonane z desek sosnowych.

To surowiec, który łatwo pozyskać, a jest elegancki i efektowny. Ważnym aspektem jest jednak prawidłowe dbanie o drewno, czyli odpowiednia konserwacja oraz ochrona przed szkodnikami. Poznaj kilka technik, dzięki którym je zabezpieczysz.

Właściciele domów opartych na drewnianej konstrukcji powinni szczególnie zadbać o to, aby ją zabezpieczyć się przed szkodnikami. Dotyczy to również posiadaczy drewnianych altan, mebli ogrodowych czy nawet naturalnych elementów wnętrz. Surowiec pozyskany przez wycinkę sosny należy do gatunków leśnych, które nadzwyczaj często są atakowane przez owady i pasożyty. Insekty nie tylko zamieszkują w drewnie, ale również stanowi ono ich źródło pożywienia. Aby uniknąć nieproszonych gości, należy odpowiednio zaimpregnować drewno sosnowe.

Jak chronić drewno sosnowe przed szkodnikami? 

Drewno sosnowe jest powszechnie używane w budownictwie, meblarstwie czy dekoracji wnętrz. Wyróżnia się dużą miękkością, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce. Niestety brak należytej impregnacji sprawia, że drewno szybko chłonie wilgoć. Jest to doskonałe środowisko do rozwoju szkodników, które mogą poważnie uszkodzić naszą własność. Znakomitym rozwiązaniem może być wcześniejsza impregnacja drewna, co pozwala na zachowanie pięknego wyglądu sosnowego materiału na lata. 

Impregnacja drewna sosnowego 

Pierwsze kroki w zabezpieczeniu drewna 

Najlepszym sposobem, aby mieć pewność, że drewno sosnowe jest odpowiednio zabezpieczone, jest ochrona materiału przed wilgocią. Dobrą praktyką jest wykorzystywanie w budownictwie surowca już wcześniej wysuszonego. Kolejnym krokiem będzie impregnacja, która sprawi, że drewno nie będzie nasiąkać wilgocią oraz będzie chronione przed szkodnikami.

Pominięcie etapu impregnacji może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Materiał nie tylko staje się szybko wilgotny, ale również może być pożywką dla pleśni, grzybów i insektów.

Jak wybrać impregnat do drewna sosnowego?

W ofercie sklepów budowlanych można znaleźć mnóstwo impregnatów dedykowanych do miękkiego drewna, którym jest sosna. Szukając idealnego produktu, można wybierać między impregnatami bezbarwnymi i kolorowymi.

  1. Pierwsza warstwa: impregnat bezbarwny (gruntujący) – jego zadaniem jest wniknięcie w strukturę drewna. Preparat zapewnia ochronę przed insektami, szkodnikami oraz grzybami. Impregnat gruntujący sprawia, że powierzchnia desek sosnowych jest wyrównana, a wilgoć jest znacznie mniej wchłanialna.
  2. Druga warstwa: impregnat kolorowy (dekoracyjny) – ten rodzaj impregnatu chroni drewno przed grzybami, owadami oraz innymi szkodzącymi mu czynnikami np. promieniami UV. 

Kiedy należy powtórzyć impregnację drewna? 

Aby mieć pewność, że drewno jest odpowiednio chronione przed szkodnikami, należy impregnować je co kilka lat. Do kolejnych impregnacji można wykorzystać bejcę, czyli produkt na bazie wody. Co do zasady impregnaty powinny być nakładane na drewno przynajmniej raz na 5 lat.

Zdjecie główne: Abby Anaday/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porady i wskazówki, jak dobrać właściwe komplety sztućców do naszego mieszkania
Porady i wskazówki, jak dobrać właściwe komplety sztućców do naszego mieszkania
Poznaj sekrety dobierania idealnych sztućców do swojego domu. Dowiedz się jakie materiały, style i wzory mogą najlepiej pasować do Twojej kuchni i jadalni.
Jak korzystać z treści ksiąg wieczystych do bezpiecznego zakupu nieruchomości?
Jak korzystać z treści ksiąg wieczystych do bezpiecznego zakupu nieruchomości?
Dowiedz się, jak skorzystać z ksiąg wieczystych, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zakupu nieruchomości. Poznaj znaczenie i cenne wskazówki dotyczące wykorzystania tego narzędzia prawnego.
Efekt betonowych ścian – Mikrocement na ścianie
Efekt betonowych ścian – Mikrocement na ścianie
Ten krótki przewodnik przedstawia kluczowe informacje o mikrocemencie, jego zaletach, zastosowaniu w dekoracji wnętrz oraz wskazówkach dotyczących wyboru między samodzielną aplikacją a zatrudnieniem profesjonalisty.
Ostatnie wpisy