Pleśniakowiec lśniący to inaczej czarny chrząszcz ściółkowy, szkodnik żerujący w kurnikach. Jest niebezpieczny dla drobiu i może powodować rozmaite choroby. Jak się go pozbyć?

Niebezpieczny gość w kurniku

Jednym z najpospolitszych pasożytów, jakie możemy spotkać w gospodarstwach z kurnikami jest pleśniakowiec lśniący. Stanowi on ogromne zagrożenie dla drobiu, przenosi bowiem niebezpieczne mikroorganizmy – wirusy białaczki drobiu, choroby Mareka, Salmonellę czy paciorkowce.

Gdzie można spotkać pleśniakowca?

Pleśniakowiec pojawia się w pobliżu zbóż, spleśniałych ziaren, niedojedzonych przez kury. Nie wystarczy jednak usunąć resztki ziaren. Należy pamiętać, że jest to pasożyt wszystkożerny. Nie mając bowiem do stępu do jedzenia, można wgryzać się w drewno. Szkodnik może przenosić choroby na ludzi, mogą też skutecznie utrudnić życie. Pleśniakowiec zjada produkty spożywcze począwszy od owsa i płatków śniadaniowych po owoce.

Sposoby na pleśniakowca

Najlepszą metodą jest systematyczna dezynfekcja kurników. Wiedząc, że pasożyt się pojawił należy najlepiej zgłosić się do specjalistów w tym temacie, a następnie regularnie, samodzielnie oczyszczać kurnik. 

Profilaktycznie należy korzystać z dostępnych na rynku specjalistycznych oprysków. Można przy okazji stosowania preparatów przeciw pleśniakowcom pozbyć się much, komarów, karaluchów, pluskiew czy mrówki.

Tagi: , ,
Dziennikarka, prezenterka, podróżniczka, italianistka. Miłośniczka kwiatów, roślin i natury w każdym jej wydaniu.

Powiązane wpisy

Brak powiązanych wpisów

0 Komentarzy

Napisz komentarz