Renowacja mebli tapicerowanych. Czy to się opłaca?

Renowacja mebli tapicerowanych. Czy to się opłaca?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas remontu często zastanawiamy się co zrobić z meblami, które wdzięcznie służyły wiele lat, ale niestety nie prezentują się już najlepiej. Kupić nowe czy podarować drugie życie dotychczasowym, wiernie służącym i wygodnym meblom? 

Historie rodzinne

Każdy z nas ma swój ulubiony fotel, krzesło czy sofę. Niestety z czasem, pod wpływem eksploatacji, meble tapicerowane tracą wygląd. Siedziska przestają być wygodne i sprężyste a oparcia wycierają się, z kolei materiał z czasem traci swój soczysty kolor, zwłaszcza wyniku czyszczenia tapicerki silną chemią. Możemy oczywiście pozbyć się starych mebli i zakupić nowe ale co jeśli trudno nam się rozstać z ulubionym fotelem? Doskonałym rozwiązaniem będzie renowacja i ponowne obicie go nową tkaniną. Wówczas zyska nowy, odświeżony wygląd i nadal będzie współtworzył rodzinne historie.

Kiedy warto poddać meble renowacji?

Niechęć rozstania się z ulubionym meblem to oczywiście kluczowy argument, by podarować mu drugie życie, ale nie zawsze jest to opłacalne. Renowacja mebli jest możliwa w przypadku trwałego zabrudzenia tkaniny, poplamienia lub niewielkich uszkodzeń. Dokonać jej z pewnością warto, jeśli chodzi o meble, które mają rodzinną historię, są antykami lub pamiątką. W przypadku dużych uszkodzeń mebli zwłaszcza, których jakość nie była zbyt dobra, naprawa zwyczajnie nie będzie się opłacać. W tym przypadku nie pozostaje nic innego jak rozejrzeć się za nowym, ulubionym fotelem czy sofą o znacznie lepszej jakości, które posłużą nam przez kolejne lata. 

Ile kosztuje nowe obicie?

Koszt obicia mebla zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to wielkość mebla, od tego zależy ilość materiału, jaki będzie potrzebny do obicia i czas pracy tapicera, ponadto wycena uwzględnia także:

  • rodzaj mebla,
  • rodzaj i klasa tkaniny, 
  • dodatkowe prace (zmiana wypełnienia, nowe sprężyny, odświeżanie drewnianych elementów),
  • renomę i lokalizację zakładu tapicerskiego,
  • transport mebla – cena z pewnością będzie niższa, jeśli skorzystamy z własnego transportu.

Trudno jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje wymiana obicia w meblach. Inną cenę otrzymamy niewielkim zakładzie tapicerskim w małej miejscowości, a inną u renomowanego tapicera w dużym mieście. Dlatego najlepiej, wstępnej wyceny dokonać przez telefon, lub mailowo wysyłając zdjęcia mebla z dokładnym opisem uszkodzeń i wymiarami. Uśredniając jednak cenę, koszt obicia fotela wynosi ok. 500 zł. Z kolei koszt nowej tapicerki 3 osobowej sofy wynosi od 800-1000 zł. Niektóre zakłady tapicerskie, usługę odbioru i dowozu mebli mają w cenie. Warto o to zapytać podczas wstępnej wyceny. To świetne rozwiązanie w przypadku kiedy nie dysponujemy autem, które zmieści duży gabaryt. 

>> Przeczytaj także: Nieśmiertelne klasyki. Drugie życie starych mebli

Zrób to sam

Jeśli natomiast nie dysponujemy zbyt dużym budżetem i wymiana mebli na nowe nie wchodzi w grę, a na stare i zniszczone nie możemy już patrzeć, warto spróbować własnych sił i z pomocą filmów instruktażowych dostępnych w sieci, samemu wymienić obicie ulubionego fotela. Być może tym samym odkryjecie swoja nową pasję? Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szafki łazienkowe z lustrem – dlaczego warto się na nie zdecydować?  
Szafki łazienkowe z lustrem – dlaczego warto się na nie zdecydować?  
Podczas projektowania poszczególnych wnętrz łazienka często okazuje się jedną z najtrudniejszych przestrzeni do zaaranżowania.
Skąd czerpać pomysły na aranżacje wnętrz?
Skąd czerpać pomysły na aranżacje wnętrz?
Podpowiemy Ci, gdzie możesz znaleźć najlepsze pomysły oraz mnóstwo inspiracji.
Jak skutecznie opracować kosztorys inwestorski – porady ekspertów
Jak skutecznie opracować kosztorys inwestorski – porady ekspertów
Odkryj tajniki skutecznego opracowywania kosztorysu inwestorskiego. Ekspert opisuje najlepsze metody, narzędzia i strategie do zastosowania.
Ostatnie wpisy