Podczas remontu często zastanawiamy się co zrobić z meblami, które wdzięcznie służyły wiele lat, ale niestety nie prezentują się już najlepiej. Kupić nowe czy podarować drugie życie dotychczasowym, wiernie służącym i wygodnym meblom? 

Historie rodzinne

Każdy z nas ma swój ulubiony fotel, krzesło czy sofę. Niestety z czasem, pod wpływem eksploatacji, meble tapicerowane tracą wygląd. Siedziska przestają być wygodne i sprężyste a oparcia wycierają się, z kolei materiał z czasem traci swój soczysty kolor, zwłaszcza wyniku czyszczenia tapicerki silną chemią. Możemy oczywiście pozbyć się starych mebli i zakupić nowe ale co jeśli trudno nam się rozstać z ulubionym fotelem? Doskonałym rozwiązaniem będzie renowacja i ponowne obicie go nową tkaniną. Wówczas zyska nowy, odświeżony wygląd i nadal będzie współtworzył rodzinne historie.

Kiedy warto poddać meble renowacji?

Niechęć rozstania się z ulubionym meblem to oczywiście kluczowy argument, by podarować mu drugie życie, ale nie zawsze jest to opłacalne. Renowacja mebli jest możliwa w przypadku trwałego zabrudzenia tkaniny, poplamienia lub niewielkich uszkodzeń. Dokonać jej z pewnością warto, jeśli chodzi o meble, które mają rodzinną historię, są antykami lub pamiątką. W przypadku dużych uszkodzeń mebli zwłaszcza, których jakość nie była zbyt dobra, naprawa zwyczajnie nie będzie się opłacać. W tym przypadku nie pozostaje nic innego jak rozejrzeć się za nowym, ulubionym fotelem czy sofą o znacznie lepszej jakości, które posłużą nam przez kolejne lata. 

Ile kosztuje nowe obicie?

Koszt obicia mebla zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to wielkość mebla, od tego zależy ilość materiału, jaki będzie potrzebny do obicia i czas pracy tapicera, ponadto wycena uwzględnia także:

  • rodzaj mebla,
  • rodzaj i klasa tkaniny, 
  • dodatkowe prace (zmiana wypełnienia, nowe sprężyny, odświeżanie drewnianych elementów),
  • renomę i lokalizację zakładu tapicerskiego,
  • transport mebla – cena z pewnością będzie niższa, jeśli skorzystamy z własnego transportu.

Trudno jednoznacznie stwierdzić ile kosztuje wymiana obicia w meblach. Inną cenę otrzymamy niewielkim zakładzie tapicerskim w małej miejscowości, a inną u renomowanego tapicera w dużym mieście. Dlatego najlepiej, wstępnej wyceny dokonać przez telefon, lub mailowo wysyłając zdjęcia mebla z dokładnym opisem uszkodzeń i wymiarami. Uśredniając jednak cenę, koszt obicia fotela wynosi ok. 500 zł. Z kolei koszt nowej tapicerki 3 osobowej sofy wynosi od 800-1000 zł. Niektóre zakłady tapicerskie, usługę odbioru i dowozu mebli mają w cenie. Warto o to zapytać podczas wstępnej wyceny. To świetne rozwiązanie w przypadku kiedy nie dysponujemy autem, które zmieści duży gabaryt. 

>> Przeczytaj także: Nieśmiertelne klasyki. Drugie życie starych mebli

Zrób to sam

Jeśli natomiast nie dysponujemy zbyt dużym budżetem i wymiana mebli na nowe nie wchodzi w grę, a na stare i zniszczone nie możemy już patrzeć, warto spróbować własnych sił i z pomocą filmów instruktażowych dostępnych w sieci, samemu wymienić obicie ulubionego fotela. Być może tym samym odkryjecie swoja nową pasję? Powodzenia!

Tagi: , , ,
Od lat związana z branżą wnętrzarską. Przygodę ze światem pięknych wnętrz rozpoczęła zaraz po studiach jako redaktor prowadząca magazynów o urządzaniu. Lubi zmieniać wystrój swojego domu w zależności od okazji. Wyznaje zasadę, że odpowiednie narzędzia i kreatywne spojrzenie mogą zmienić domową przestrzeń w coś niebywałego, nawet w jeden weekend.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz