Srebrne sztućce są piękną ozdobą stołu podczas eleganckiej kolacji, jednak co zrobić, kiedy stracą swój blask? Przedstawiamy pięć sposobów, dzięki którym bez problemu przywrócisz im odpowiedni wygląd!

Srebrne sztućce to gwarancja elegancji oraz pięknego ozdobienia każdego stołu. To kwintesencja klasyki i dobrego gustu. Wiele osób uważa, że spożywanie posiłków przy pomocy srebrnych sztućców powinno odbywać się okazjonalnie, aby jak najdłużej zachować ich piękny wygląd. Istnieją również inne metody, które pozwolą wydłużyć trwałość sztućców. 

Jak przechowywać srebrne sztućce?

Aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność, sztućce ze srebra powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Srebro – w porównaniu do innych materiałów – stosunkowo szybko się utlenia. Przez to z biegiem czasu jego wierzchnią warstwę może pokryć patyna, która ujmuje im estetycznego wyglądu. 

Jeżeli chcesz uniknąć zniszczeń, warto przechowywać srebrne sztućce w ciemnym, suchym miejscu. Warto zainwestować w specjalne pudełka czy zamykane kasetki, przeznaczone do przechowywania kompletów sztućców. Ich wnętrze jest zazwyczaj wyłożone miękką tkaniną, która ochroni dodatkowo delikatną powierzchnię noży i widelców i nie dopuści do porysowania. Właśnie dlatego sztućce nie powinny się ze sobą stykać.

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnych sztućców

Każdy, kto posiada srebrne sztućce, musi poświęcić czas, aby zadbać o ich świetny stan. Ma na to wpływ wiele różnych czynników, na przykład sam sposób ich konserwacji. Oprócz właściwego przechowywania ważne jest również ich dokładne czyszczenie. Po każdym użyciu należy dokładnie je umyć i wytrzeć ściereczką z mikrofibry. Warto pamiętać, że należy to zrobić ręcznie, ponieważ srebrnych sztućców nie można myć w zmywarce. Sprawdź, jakie są domowe metody, które pomogą Ci odnowić komplet srebrnych sztućców!

Pasta do zębów

Każdy w swoim domu znajdzie pastę do zębów, która świetnie sprawdzi się przy oczyszczaniu srebra. Co więcej, to bardzo łatwa i szybka metoda. Jedyne, co musisz zrobić, to nałożyć trochę pasty do zębów na miękką szczoteczkę, po czym okrężnymi ruchami delikatnie polerować srebrne sztućce. Później wystarczy je opłukać i dokładnie wytrzeć.

Soda i ocet

Przygotuj miskę, do której wlejesz około 1 litr gorącej wody. Wsypuj do niej po łyżeczce sody w połączeniu z octem. Ten sposób na czyszczenie srebrnych sztućców polega na pozostawieniu ich w roztworze na kilkanaście minut. Na koniec wystarczy przemyć srebrne sztućce wodą, po czym wytrzeć do sucha.

Sok z cytryny

Kolejnym świetnym sposobem na czyszczenie sztućców jest użycie soku z cytryny. Zawarty w nim słaby kwas widocznie rozjaśnia srebro, a także pomaga pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Potrzebujesz tylko soku i szmatki, którą przetrzesz powierzchnię sztućców. Po wykonanej czynności musisz opłukać srebro, a później wytrzeć je do sucha.

Sól kuchenna

Czyszczenie sztućców przebiega przez rozpuszczenie we wrzątku soli kuchennej. Na litr wody powinno przypadać 125 ml soli. Srebrne sztućce można trzymać w tym roztworze w głębokim naczyniu nawet kilka godzin, jednak już po kilku minutach będą widoczne efekty.

Mąka w połączeniu z wodą

Aby wykorzystać ten sposób na czyszczenie, wystarczy zrobić gładką pastę z mąki ziemniaczanej i niewielkiej ilości ciepłej wody. Przy jej użyciu poleruj srebro, a na koniec dokładnie wypłucz i powycieraj zastawę.

Zdjęcie główne: PhotoMIX Company/pexels.com

Tagi: , ,
Tworzy unikalne treści na potrzeby witryn internetowych od 2017 roku. Domowa atmosfera jest dla niej ważna, dlatego dba o jakoś publikowanych tekstów. Prowadzi firmę OpiszSię, która zajmuje się przygotowaniem treści na potrzeby sklepów internetowych.

Powiązane wpisy

Brak powiązanych wpisów

0 Komentarzy

Napisz komentarz