Boazeria wraca do łask i często pojawia się w projektach architektów wnętrz. Masz deski na ścianie? Niewielkim kosztem możesz zrobić z nich modny element dekoracyjny. Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Boazeria znowu w modzie!

Boazeria — kilkadziesiąt lat temu (tak, to już kilkadziesiąt lat!) cieszyła się ogromną popularnością. Ci, którzy ją założyli, nie zdejmowali jej przez wiele lat (w końcu był to niemały wydatek), mimo że przestała być modna. Obecnie znowu jest na czasie. Jeśli zatem masz w domu deski na ścianie, warto zdecydować się na ich odświeżenie i nadanie im bardziej nowoczesnego charakteru.

Jak odświeżyć boazerię?

Odświeżenie boazerii musisz rozpocząć oczywiście od oczyszczenia desek. Pierwszym krokiem będzie przetarcie desek wilgotną ścierką, by usunąć z nich kurz i inne zanieczyszczenia. Następny etap to ściągnięcie wszystkich warstw lakierów i farb, którymi była pokryta boazeria. Najlepiej zrobić to ręcznie — za pomocą drobnego papieru ściernego należy przeszlifować wszystkie deski i rowki między nimi. To praca bardzo żmudna i ze względu na unoszący się pył mało przyjemna, dlatego przed jej rozpoczęciem uzbrój się w cierpliwość. Nieocenionym wsparciem będzie ulubiona muzyka lub audiobook — dzięki nim czas potrzebny na szlifowanie upłynie szybciej.

Pamiętaj, by podczas szlifowania nie uszkodzić boazerii. Zarysowane deski po pomalowaniu nie będą wyglądać zbyt estetycznie. Dlatego używaj papieru ściernego o wysokiej granulacji i nie przyciskaj go zbyt mocno.

Po przeszlifowaniu desek należy je odkurzyć i przetrzeć czystą wilgotną ściereczką.

Czym pomalować boazerię?

Jeśli lubisz naturalne drewno we wnętrzach, to postaw na lakier. Tak pomalowana boazeria będzie doskonale wyglądać we wnętrzu, które zostało urządzone w stylu rustykalnym. Sugerujemy wybrać matowy lakier transparentny lub w odcieniu, który pasuje do kolorów wyposażenia wnętrza.

Bardzo modna w ostatnim czasie jest biała boazeria, która wspaniale sprawdza się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Biała boazeria optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, że wydaje się ono stylowe i schludne.

Ciekawym pomysłem jest też pomalowanie boazerii na pastelowy kolor. Świeża mięta, jasna szarość, kojący błękit — daj się ponieść wyobraźni. Pamiętaj jednak, że boazeria nie może być głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, nie powinna grać pierwszych skrzypiec. Jeśli zatem decydujesz się na ściany w kolorze pastelowym, koniecznie dobierz odpowiednie dodatki.

Boazeria w pokoju dziecięcym

Deski na ścianie w pokoju dziecka to rozwiązanie nie tylko modne, ale też bardzo praktyczne! Łatwo je wyczyścić, a to niewątpliwa zaleta wykończenia ściany w pokoju dziecięcym. Warto jednak zadbać o to, by boazeria nie była nudna. Doskonałym pomysłem będzie pomalowanie jej naprzemiennie farbami w dwóch lub trzech pastelowych kolorach. 

Malowanie boazerii bez szlifowania

Producenci farb zapewniają, że istnieje sposób na odświeżenie boazerii bez szlifowania — pomalowanie desek farbą kredową. Jest to sposób z pewnością szybszy, ale też bardziej kosztowny ze względu na wysoką cenę tej farby. Przed odświeżaniem boazerii trzeba zatem podjąć decyzję, czy na remont możemy poświęcić więcej czasu, czy więcej pieniędzy.

Zdj. główne: Darkmoon_Art/pixabay.com

Tagi: , ,
Kilka lat temu wprowadziła się do nowego domu i od tej pory trwa nieustanne jego ulepszanie. Wychodzi z założenia, że najlepsze pomysły na aranżację pomieszczeń przychodzą do głowy dopiero wtedy, gdy się w nich trochę pomieszka.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz