Jak obić krzesło krok po kroku?

Renowacja mebli
Jak obić krzesło krok po kroku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje krzesła w kuchni lub jadalni są już wysłużone i wprost wołają o wymianę? A może marzysz o metamorfozie swoich wnętrz? Zanim wyrzucisz stare meble, pomyśl o ich renowacji i samodzielnym obiciu.

Renowacja mebli nie tylko pozwala nadać drugie życie ulubionym, ale starym krzesłom i fotelom, do których wciąż czujemy sentyment. To także doskonały sposób na ograniczenie ilości śmieci oraz zaoszczędzenie pieniędzy — wymiana tapicerki wymaga niewielkich nakładów finansowych i użycia kilku podstawowych narzędzi. 

Poza tym samodzielne odnawianie mebli może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. I wbrew pozorom wcale nie jest zbyt skomplikowane. Gwarantujemy, że po skończonej pracy poczujesz satysfakcję, a Twoje mieszkanie zyska nietuzinkowe elementy wyposażenia.

Materiał na dobry początek

W pierwszej kolejności zadbaj o wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Zastanów się, jaki wygląd chciałbyś nadać swoim krzesłom. Na rynku jest tak różnorodny wybór tkanin, że na pewno uda dobrać się taką, która będzie pasować do aranżacji naszych wnętrz. 

Pod uwagę weź nie tylko estetyczne preferencje, lecz także potrzeby. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, warto zdecydować się na materiał cechujący się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwością w czyszczeniu. Również w przypadku renowacji mebli, które będą stać na zewnątrz, lepiej rozważyć zakup tkaniny odpornej na działanie czynników atmosferycznych.

Narzędzia w dłoń!

Do samodzielnego obicia krzesła potrzebujesz takich narzędzi, jak:

  • zszywacz tapicerski,
  • klej tapicerski,
  • nożyczki,
  • śrubokręt,
  • kombinerki.

Jeżeli odświeżenia wymagają również drewniane nogi krzesła, zaopatrz się w lakier do drewna. Warto kupić także nową piankę tapicerską, aby wymienić wypełnienie mebla.

Obicie krzesła krok po kroku

Krok 1: Demontaż oparcia i siedziska

Na początku powoli rozkręć krzesło i delikatnie zdejmij stary materiał. Nie wyrzucaj go — przyda się jako wykrój szablonu. Jeśli zszywki są za mocno wciśnięte w tkaninę, użyj śrubokrętu lub kombinerek, by je podważyć. Na tym etapie możesz odświeżyć nogi krzesła, polakierować je lub pomalować farbą, ale zanim przejdziesz do następnych etapów, poczekaj, aż wyschną.

Krok 2: Wykrojenie materiału

Wykrój odpowiednią wielkość tkaniny. W tym celu zmierz krzesło i do wyniku dodaj kilka centymetrów, tak aby zostawić zapas materiału na zagięcie i podwinięcie.

Krok 3: Wymiana wypełnienia siedziska i pokrycie materiałem

Warto wymienić piankę tapicerską w siedzisku. Kup taką o zbliżonej grubości do poprzedniego wypełnienia. Na gąbkę nałóż wykrojony materiał, dokładnie go wygładź, zawiń pod siedzisko i przymocuj przy użyciu zszywacza tapicerskiego. Możesz wykorzystać tutaj także klej, ale zaletą zszywek jest to, że w razie błędu da się je wyciągnąć. Pamiętaj, by mocno napinać tkaninę!

Krok 4: Obicie w narożnikach i na oparciu

Sugerujemy, aby najpierw obić siedzisko z czterech stron, a jego narożniki zostawić na koniec. Nadmiar tkaniny odetnij nożyczkami, następnie uformuj zakładkę, zagnij i przytwierdź do spodu siedziska przy użyciu zszywacza. Analogicznie postępuj z wymianą materiału na oparciu.

Krok 5: Skręcenie krzesła

Na końcu skręć ostrożnie krzesło i umocuj  na nim siedzisko wraz z oparciem w nowej odsłonie. Uważaj, by nie uszkodzić tkaniny. Gotowe!

Zdj. główne: Eduard Militaru/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Planujesz generalny remont domu? O tym pamiętaj!
Planujesz generalny remont domu? O tym pamiętaj!
Generalny remont domu to przedsięwzięcie na kilka tygodni intensywnej pracy. Zobacz, jakie rzeczy warto zaplanować z wyprzedzeniem zanim taka renowacja się rozpocznie!
Co wymaga specjalistycznych prac budowlanych?
Co wymaga specjalistycznych prac budowlanych?
Jesteś właścicielem firmy budowlanej lub planujesz dużą budowę? Dowiedz się, jakie prace budowlane wymagają specjalistycznych sprzętów oraz materiałów!
Myślisz o adaptacji poddasza na cele mieszkalne? Wybierz projekt domu najlepszy do rozbudowy.
Myślisz o adaptacji poddasza na cele mieszkalne? Wybierz projekt domu najlepszy do rozbudowy.
Jakie projekty domów są najlepsze do późniejszej rozbudowy?
Ostatnie wpisy