Drewniana podłoga. Sposoby na odświeżenie drewnianej podłogi

Drewniana podłoga. Sposoby na odświeżenie drewnianej podłogi
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniana podłoga to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończeń mieszkań i domów. Wygląda nie tylko stylowo, ale i wymaga określonej pielęgnacji, zwłaszcza, aby uniknąć po latach efektu starcia nawierzchni czy wyblaknięcia desek. Przedstawiamy skuteczne sposoby na odświeżenie drewnianej podłogi, po której widać upływający czas.

Deski podłogowe – trwałe piękno w Twoim domu

Podłogi drewniane cechuje nie tylko piękno naturalnego drewna, które sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach, w każdym stylu, ale są również trwałe. Pomimo że mają wiele swoich tańszych odpowiedników, podłogi z drewna są najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym. Szczególnie że mają szereg zalet, do których można zaliczyć: 

  • dobre właściwości termoizolacyjne i wyciszające,
  • wysoką trwałość, 
  • uniwersalność, 
  • antystatyczność i hipoalergiczność. 

Drewniane podłogi, szczególnie w towarzystwie miękkich dywanów, stwarzają przytulną atmosferę, a dodatkowo świetnie ocieplają pomieszczenie. Co ważne, jeśli wybierzemy grubsze deski podłogowe, będą również pełniły funkcję wyciszającą. Trwałość drewnianych podłóg sprawia, że są odporne na duże obciążenia czy złamania. Niestety są narażone też na zarysowania, jednak w wielu przypadkach takie ślady codziennego użytkowania dodają drewnianej podłodze charakteru. Jednak w przypadku, gdy zarysowania zaczynają nam przeszkadzać, przy wyborze desek litowych, możemy je cyklinować nawet kilka razy, odświeżając wygląd podłogi. Trzeba również podkreślić, że drewniane deski podłogowe pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności. 

 stylowy salon z drewnianą podłogą
Photo by Michelle Raponi from Pixabay.com

Cyklinowanie – sposób na odnowienie drewnianej podłogi

Jak wiadomo, użytkowanie podłogi drewnianej przez dłuższy czas wiąże się z jej zużyciem i widocznymi zarysowaniami, odbarwieniami czy innego typu zniszczeniami. Nawet cykliczna konserwacja odpowiednimi preparatami nie daje gwarancji, że w przyszłości nie unikniemy cyklinowania drewnianej powierzchni podłogi. Uszkodzenia te nie muszą dotyczyć, jedynie wierzchniej warstwy czy lakieru. Zdarza się, że odkształceniom podlegają same deski. Eksploatowane w nieodpowiedni sposób lub zbyt intensywnie po prostu zaczną się wyginać czy pęcznieć pod wpływem wody. Może się zdarzyć również ich odklejenie, na skutek niewłaściwie użytego kleju. Jednak najczęstszym występującym śladem użytkowania są przetarcia. Występują w kuchni, salonie, a szczególnie na korytarzu. 

Cyklinowanie podłogi jest zabiegiem ostatecznym, kiedy inne metody, jak choćby lakierowanie impregnatem nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Niestety cyklinowanie jest procesem, który wiąże się z dużą ilością kurzu i pyłu, nawet przy użyciu dobrego sprzętu. Dodatkowo jest to długotrwały proces wymagający precyzji. 

Jak przygotować się do cyklinowania drewnianej podłogi?

Cyklinowanie jest długotrwałym procesem, pozostawiającym po sobie wiele nagromadzonego pyłu i kurzu. Dlatego przed rozpoczęciem tej czynności, należy dane pomieszczenie odpowiednio przygotować. Pierwszym i najtrudniejszym krokiem, jeśli zależy nam na odnowieniu całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu, jest wyniesienie z niego mebli, w tym większych, jak choćby szafa. Jednak, jeśli nie jest możliwe ich całkowite wyniesienie, pracę można wykonywać etapami, przesuwając meble w kąt. Warto również szczelnie zasłonić wszelkie przedmioty w pokoju i pozostawione meble przed unoszącym się pyłem, np. starymi prześcieradłami. 

W kwestii sprzętu, aby w pełni odnowić drewnianą podłogę, potrzebne będą:

  • rękawice ochronne,
  • okulary ochronne,
  • papier ścierny o różnych gramaturach, 
  • szlifierka, 
  • wałek do malowania powierzchni drewnianych, 
  • podkład i lakier lub lakierobejca czy wosk.

Co ważne, przy cyklinowaniu istotna jest też pora. Prace najlepiej rozpocząć wcześnie rano, aby uniknąć kontynuowania czynności kolejnego dnia. Dodatkowo mocne dzienne światło pozwoli na dokładniejsze opracowanie powierzchni.

Chcesz uniknąć cyklinowania? To możliwe!

Cyklinowanie to ostateczność, kosztowna i długotrwała. Jeśli podłoga nie jest całkowicie zniszczona, można użyć kilku domowych sposobów. Pierwszy, to wyczyszczenie desek środkiem chemicznym. W wypadku zarysowanego parkietu olejowanego można wykorzystać do jego odnowienia olej naprawczy, dopasowany do koloru parkietu. W przypadku dość mocno odznaczających się zarysowań polecanym domowym sposobem jest osuszenie zniszczonego miejsca i wyszlifowanie delikatnym papierem ściernym, po czym aplikuje się olej. Po jego wyschnięciu poleruje się drewniany parkiet. 

>> Zobacz też: Szlachetna podstawa – dębowa podłoga

Ciekawym domowym sposobem na odświeżenie parkietu lakierowanego są mazaki koloryzujące, a nawet produkty do koloryzacji, które w konsystencji przypominają pomadkę do ust. Wystarczy, że zaaplikuje się taki produkt w miejscu zarysowania, a nadmiar preparatu usunie szpachelką, po czym dla utrwalenia efektu nałoży się lakier do podłóg drewnianych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ułatwi utrzymanie czystości w halach produkcyjnych?
Co ułatwi utrzymanie czystości w halach produkcyjnych?
Budynki przemysłowe przez swoją dużą powierzchnię oraz specyfikę użytkowania są trudne do utrzymania w czystości. Zobacz, jakie urządzenia ułatwią sprzątanie hal produkcyjnych.
Brak materiałów do remontu w weekend – jak rozwiązać ten problem?
Brak materiałów do remontu w weekend – jak rozwiązać ten problem?
Remontujesz swoje mieszkanie lub dom? Być może spotkała Cię sytuacja, w której zabrakło ci istotnych narzędzi lub materiałów niezbędnych do renowacji remontowanego przez Ciebie pomieszczenia. Jest weekend. O ile sklepy budowlane powinny być otwarte, to jak rozwiązać braku gotówki, skoro większość banków przyjmuje wnioski pożyczkowe w dni powszednie?
Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!
Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!
Każdy posiadacz trawnika marzy o intensywnie zielonym trawniku, jednak z jakiegoś powodu nie zawsze jest to możliwe.
Ostatnie wpisy