Wybieramy zlew do kuchni. Co musisz wiedzieć?

Remont domu
Wybieramy zlew do kuchni. Co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to serce każdego domu. Oprócz funkcjonalnego AGD i przestronnych szafek, warto poświęcić chwilę również na dobór odpowiedniego zlewu – nawet, jeśli dom wyposażony jest w zmywarkę. A co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji? 

Choć mało jest miłośników codziennego mycia naczyń, jest to niestety zadanie nieuniknione. Nawet jeśli posiadamy zmywarkę, niektóre naczynia wymagają ręcznego mycia. Podczas wybierania zlewozmywaka należy wziąć pod uwagę ilość naczyń, z jaką przyjdzie nam się mierzyć, ergonomię użytkowania w kuchni, jego wielkość oraz spójność estetyczną z resztą aranżacji.

Zlewozmywak – jaki materiał sprawdzi się najlepiej? 

Chociaż kuchenny zlew kojarzy się głównie z myciem naczyń, jest on niezbędny również jako miejsce oczyszczania warzyw, odcedzania ziemniaków i makaronu, a także po prostu jako źródło bieżącej wody w kuchni. Nieustanna eksploatacja zlewu może powodować jego zniszczenia, dlatego warto wybrać odpowiedni materiał.

Najbardziej popularne są zlewy ze stali nierdzewnej, kompozytowe (a więc granitowe) oraz ceramiczne. Zlewozmywaki stalowe cieszą się powodzeniem ze względu na cenę oraz szerokie spektrum kolorystyki i faktury – dostępne są zlewozmywaki gładkie, matowe, lub dekorowane. Stal jest jednak podatna na zarysowania, szybko uwidaczniają się również zacieki – widoczne zwłaszcza w przypadku wody twardej, kamienistej. 

Zlewy kompozytowe również stają się coraz bardziej popularne, gdyż oprócz opcji minimalistycznych zaczynają pojawiać się takie w bardziej awangardowych wersjach kolorystycznych. Dzięki twardości wykorzystanego materiału są one niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można otrzymać na nie aż dekadę gwarancji! Niestety mogą ulegać przebarwieniom.

Zlewy ceramiczne, chociaż kojarzą się z czymś kruchym i nietrwałym, są najdroższe nie bez powodu. Łączą w sobie twardość granitu i odporność na przebarwienia stali, dzięki czemu praktycznie nie mają wad. Są jednak dostępne w bardziej ubogiej ofercie kolorystycznej – zazwyczaj białe lub czarne. 

Jedna komora czy dwie – oto jest pytanie

Wielkość zlewozmywaka jest oczywiście uzależniona od wielkości kuchni. Czasami jednak nawet przy dużej wolnej przestrzeni nie opłaca się montować zlewozmywaka dwukomorowego. Dlaczego? Jeśli posiadasz zmywarkę, a dodatkowo raczej rzadko zdarza Ci się gotować, zlew potrzebny Ci będzie głównie jako źródło bieżącej wody. Nie ma więc sensu montować dwukomorowego zlewozmywaka, gdyż tylko poszerzysz powierzchnię, którą należy regularnie nabłyszczać i oczyszczać z zacieków.

Dwukomorowy zlew przyda się zwłaszcza wtedy, gdy gotowanie to Twoja pasja, potrzebne Ci więc miejsce na mycie owoców i warzyw, odcedzanie makaronu, a dodatkowo wiele naczyń wymaga mycia ręcznego. Zastanów się także nad ociekaczem – na pewno warto zamontować go po lewej stronie, gdyż to zwykle w lewej dłoni trzymamy myte naczynie. Jednak jeśli w kuchni posiadasz wiele pustych szafek, może warto wykorzystać jedną na suszarkę na naczynia? Dzięki temu ukryjesz niepotrzebny chaos i zaoszczędzisz miejsce. 

>> Zobacz też: Ile kosztuje projekt kuchni?

Ergonomia użytkowania 

Kuchnia to miejsce, które ma być przede wszystkim praktyczne. Oznacza to, że wysokość, na której zostanie zamontowany zlew, odległość kranu od krawędzi blatu, rodzaj kranu (z wysuwanym prysznicem czy nie) ma ułatwiać Ci życie podczas gotowania i sprzątania. Aby nie bolały Cię plecy od ciągłego schylania, warto dopasować blat do wzrostu. Jeśli zlew jest duży, kran warto umieścić z boku komory, a nie za nią – dzięki temu unikniesz pochylania się do przodu. 

Wszystko inne to kwestia gustu i poczucia estetyki. Pamiętaj, że zlewozmywak jest jednym z głównych elementów wystroju kuchni. Postaraj się więc dopasować go do aranżacji w sposób spójny i przemyślany, zarówno pod kątem kolorystyki, jak i kształtu oraz formy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
E-recepty, czyli XXI wiek w medycynie
E-recepty, czyli XXI wiek w medycynie
W obecnym czasie obserwujemy dynamiczny rozwój formy przepisywania leków, jaką są e-recepty. Stanowią one przełom w sektorze opieki zdrowotnej, wprowadzając znaczące zmiany w dostępie do leków.
Jakie izolacje zamontować w domu?
Jakie izolacje zamontować w domu?
Zastanawiając się, jakie izolacje wybrać dla domu, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzą zwykle wszystkie materiały mające wpływ na utrzymanie ciepła w budynku. Warto jednak pamiętać także o rozwiązaniach, które mogą wpłynąć pozytywnie na akustykę. Na jakie materiały najlepiej postawi i gdzie szukać sprawdzonych rozwiązań?
Obrazy – prosty sposób na dekorację wnętrz
Obrazy – prosty sposób na dekorację wnętrz
Dekorowanie wnętrz wymaga bardzo dużo kreatywności oraz wysiłku intelektualnego. Wykorzystanie dzieł sztuki to prosty i bardzo efektowny sposób na ozdobienie każdego pokoju. Zobacz, jak zaaranżować obrazy w wystroju swojego domu.
Ostatnie wpisy