Jak postawić ściankę działową krok po kroku

Remont domu
Jak postawić ściankę działową krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ścianka działowa to niedrogi i prosty sposób na szybką zmianę funkcji użytkowej wnętrza. Co warto wiedzieć, zanim przystąpimy do montażu ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych?

Co to są ścianki działowe?

Ścianki działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku (w przeciwieństwie do ścian nośnych nie przejmują obciążenia innych elementów budynku), dzięki czemu pozwalają w szybki sposób zmienić aranżację wnętrza – przez podzielenie pomieszczenia na dwa osobne pokoje lub wyznaczenie częściowo danej strefy, dając nam tym samym poczucie większej intymności i swobody (np. w formie murku oddzielającego strefę relaksu od przestrzeni jadalnianej). Najczęściej tego rodzaju przegrody wykonuje się z luksferów (szkła) lub płyt kartonowo-gipsowych. Metoda ta nie wymaga użycia wielu zaawansowanych technologicznie narzędzi ani dużego doświadczenia, gdyż regips jest naprawdę łatwy w obróbce (płyty k-g można ciąć zwykłym nożem). Jeśli strop i wylewka podłogowa są odpowiednio wytrzymałe, można użyć również materiału o większym ciężarze np. cegieł lub betonu komórkowego.

szpachlowanie ścianki
Photo by volodymyr_vorona from Freepik.com

Jak zrobić ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych? Praktyczne wskazówki

Postawienie ścianki działowej z karton-gipsu, popularnie nazywanego regipsem, polega na montażu szkieletu ramowego z profili wykonanych z aluminium lub metalu, do których następnie po obu stronach mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Do postawienia tego typu przegrody wcale nie musimy zatrudniać profesjonalnej ekipy budowlanej – z powodzeniem wykonamy wszystkie prace remontowe samodzielnie. Od czego zacząć?

Zobacz też: Jak błyskawicznie zamontować płytę karton gips?

Pierwszy krok to dobór odpowiedniego typu płyt gipsowo-kartonowych pod względem specyfikacji i przeznaczenia. Przykładowo w łazience, kuchni, czy pralni należy zastosować wodoodporne płyty (w kolorze zielonym) o podwyższonej odporności na wilgotność. W sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym możemy zastosować standardowy regips, czyli płyty w kolorze jasnoszarym. Poza płytami k-g musimy kupić:

  • profile aluminiowe (są lekkie i wytrzymałe),
  • wełnę mineralną (skutecznie tłumi hałas),
  • blachowkręty,
  • korki rozporowe,
  • taśmę uszczelniającą,
  • taśmę z włókna szklanego.

Następnie musimy precyzyjnie wytyczyć linie zabudowy (profili na podłodze, ścianach oraz suficie). Do wykonania szkieletu ramowego ścianki używamy przyciętych i oklejonych taśmą uszczelniającą profili aluminiowych (tak aby odpowiadały wytyczonym liniom), które montujemy do ścian bocznych (pionowe elementy), podłogi i sufitu (poziome elementy). Do montażu profili musimy użyć kołków rozporowych – mocując je maksymalnie co 80 cm. Kolejno uzupełniamy ramę pionowymi profilami (rozstaw co 30–60 cm). Możemy teraz przyciąć płyty i przytwierdzić je do metalowej konstrukcji blachowkrętami – zaczynając od jednej strony, następnie wypełniając wnętrze wełną akustyczną i zamykając stelaż z drugiej strony regipsem. Na koniec wystarczy okleić połączenia płyt kartonowo-gipsowych taśmą z włókna szklanego i zaszpachlować je razem z miejscami wkrętów.

Orientacyjne koszty budowy ścianki działowej

Koszt materiałów potrzebnych do wykonania lekkiej ścianki szkieletowej z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi o grubości 10–12 cm to około 60–80 złotych/m2. Tak więc jest to bardzo przystępna cenowo metoda podziału wnętrz. 

Podsumowując, ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych (budowa techniką szkieletową) to obecnie najpopularniejszy sposób podziału pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Rozwiązanie to wybiera wielu inwestorów, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Mamy nadzieję, dzięki naszemu poradnikowi bez problemu postawicie ściankę działową, poprawiając funkcjonalność danego wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Efekt betonowych ścian – Mikrocement na ścianie
Efekt betonowych ścian – Mikrocement na ścianie
Ten krótki przewodnik przedstawia kluczowe informacje o mikrocemencie, jego zaletach, zastosowaniu w dekoracji wnętrz oraz wskazówkach dotyczących wyboru między samodzielną aplikacją a zatrudnieniem profesjonalisty.
Malowanie dachu z blachy – poradnik
Malowanie dachu z blachy – poradnik
Na Twoim dachu są nieestetyczne zabrudzenia i wyblakłe plamy? Absolutnie nie musisz go wymieniać. Wystarczy go po prostu pomalować. Jak? Podpowiadamy!
Budowa grilla murowanego krok po kroku
Budowa grilla murowanego krok po kroku
Uwielbiasz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi grillując? Sprawdź, jak w prosty sposób możesz stworzyć własnoręcznie murowany grill i ułatwić tego typu spotkania!
Ostatnie wpisy