Artykuł sponsorowany

Budowa domu czy jakiegokolwiek innego lokalu na podmokłym terenie jest niemożliwa, ponieważ zbyt duża wilgotność podłoża grozi osuwaniem się fundamentów, a nawet zawaleniem się budynku. Istnieją jednak sposoby na to, by osuszyć grunt pod budowę za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przekonaj się, czym są igłofiltry oraz gdzie znajdują zastosowanie.   

Igłofiltry – co to takiego?  

Są to przewody rurowe podłączone do wspólnego kolektora ssącego i zakończone perforowanymi filtrami. Igłofiltry są inaczej nazywane płytkimi studniami. Mają małą średnicę, dzięki czemu pozwalają na wysoce ekonomiczną i wszechstronną kontrolę poziomu wód gruntowych. Systemy igłofiltrowe są szczególnie skuteczne w glebach warstwowych i drobnoziarnistych. Niepodważalną zaletą igłofiltrów przy odwadnianiu gruntu, jest krótki czas montażu, co sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem w trudnych i dynamicznych lokalizacjach, gdzie konieczne może być przenoszenie instalacji z miejsca na miejsce. 

Jak działa igłofiltracja?

Warto znać zasadę działania igłofiltrów, która jest dość prosta. Igłofiltracja wykorzystuje cały zestaw przewodów rurowych, które umieszcza się wokół terenu przeznaczonego na wykopy pod osuszanie gruntu. Najpierw wprowadza się je do gleby na odpowiednią głębokość, aby zakończenie z perforacją znajdowało się poniżej poziomu wód gruntowych, a następnie podłącza się je do kolektorów ssących podłączonych do pompy do igłofiltrów. Agregat pompowy generuje podciśnienie, dzięki któremu woda z gruntu jest zasysana przez igłofiltry i trafia do systemu odwadniającego i odprowadzana poza teren wykopów. 

Do czego stosuje się instalacje igłofiltrowe?  

Systemy igłofiltrowe mają wiele zastosowań, wykorzystuje się je między innymi do okresowego obniżania poziomu wody pod prace konstrukcyjne sięgające poniżej naturalnego poziomu wód gruntowych oraz odwadniania wykopów budowlanych. Stosuje się je również do odwadniania geotechnicznego w celu zwiększania konsolidacji i stabilności gruntu, dzięki czemu gleba na podmokłych terenach nie obsuwa się i nie stwarza niebezpieczeństwa. 

Odwadnianie gruntu stosuje się także w rolnictwie czy przystosowywaniu gleby pod wykorzystanie do upraw oraz przy pozyskiwaniu wody pitnej w miejscach, gdzie dostęp do niej jest ograniczony. Wodę pozyskaną w wyniku osuszania lub obniżania poziomu wód gruntowych można wykorzystać na przykład w ogrodnictwie do nawadniania roślin lub pól uprawnych. Dzięki temu woda nie marnuje się, a jest jedynie transportowana w miejsce, gdzie jest bardziej potrzebna.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Tom Fisk

Tagi: , , ,
Nie tylko lubi pisać o ogrodzie i domu, ale także się nim zajmować. Często podejmuje się rozmaitych zmian we własnym mieszkaniu, łącząc różne style. Kiedy tylko może, wyjeżdża na Mazury, by cieszyć się bliskością przyrody.

Powiązane wpisy

Brak powiązanych wpisów

0 Komentarzy

Napisz komentarz