Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika, czyli energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego, to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród osób szukających alternatywnych źródeł energii. Czy to tylko chwilowy trend? A może realne korzyści? Sprawdziliśmy to! Poznaj pięć zalet posiadania instalacji fotowoltaicznej w swoim domu!

Niższe rachunki za prąd

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę, jest obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dzięki montażowi paneli słonecznych w domu możesz produkować własny prąd, korzystając z darmowego i niewyczerpalnego źródła energii – słońca. Wówczas niemal w całości pokryjesz zapotrzebowanie budynku na prąd, co przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną. Instalacja będzie jeszcze efektywniejsza, gdy zdecydujesz się na magazyn energii. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://columbusenergy.pl/dla-domu/magazyn-energii/.

Uniezależnienie od cen prądu

Zaletą fotowoltaiki jest także niezależność od cen prądu na rynku. Korzystając z własnego źródła energii, nie musisz się obawiać podwyżek i zmian cen energii elektrycznej (choć dotyczą Cię one w momencie, gdy potrzebujesz pobrać energię z sieci, bo na przykład w miesiącach zimowych produkujesz jej zbyt mało). Dodatkowo w przypadku przerw w dostawie prądu, awarii czy prac konserwatorskich zawsze masz zapas energii z paneli słonecznych.

Bezawaryjność i komfort użytkowania

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które działa bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat i nie wymaga konserwacji ani serwisowania. Prąd pozyskiwany z paneli słonecznych nie różni się od tego pobieranego z sieci, dzięki czemu użytkownicy nie odczuwają różnicy w funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych.

Dofinansowanie na montaż

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może być dofinansowana przez państwo lub inne instytucje. W zależności od programu, dofinansowanie może wynosić nawet do kilkudziesięciu procent kosztów inwestycji, co stanowi istotne ułatwienie dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. Z kolei w Polsce działa program „Mój Prąd”, który pozwala na uzyskanie dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu inwestycja może być tańsza, a zwrot z niej inwestycji szybszy. Warto zatem sprawdzić, czy jesteś uprawniony do skorzystania z takiego programu i jakie warunki musisz spełnić.

Korzyści dla środowiska

Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem, jest pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przyczynia do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji  i zanieczyszczeń do atmosfery. W związku z tym, wybierając fotowoltaikę, inwestujesz w przyszłość naszej planety, co odczują przede wszystkim na przyszłe pokolenia.

Jak widać, zalety fotowoltaiki w domu są liczne i znaczące. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na uzyskanie własnego źródła energii, obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od cen energii elektrycznej, bezawaryjną pracę urządzeń oraz korzyści dla środowiska. Rozważ taką inwestycję, zwłaszcza że obecnie dostępne są różne programy dofinansowania.

Fot.: Kindel Media/pexels.com

Tagi: , ,
Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Copywritingiem zajmuje się od 2017 roku. Prowadzi firmę OpiszSię, która dostarcza treści dla sklepów internetowych. Pochłania ją tematyka aranżacji wnętrz, dlatego najchętniej i najczęściej tworzy artykuły na ten temat.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz