Artykuł sponsorowany

Prywatny, przydomowy basen umożliwia rozkoszowanie się kąpielą w upalne dni, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jego budowę. Dowiedz się, jakie elementy projektu należy rozważyć przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Budżet i lokalizacja basenu

Aby kąpiel w basenie zewnętrznym była jak najbardziej przyjemna, warto wybudować basen w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Największą popularnością cieszą się baseny wkopane. W zależności od wykorzystanych materiałów do budowy niecki basenowej ceny realizacji mogą się znacznie różnić. Do jednych z najtańszych rozwiązań należą niecki poliestrowe, ale na rynku dostępne są również betonowe lub marmurowe bloczki, panele, gotowe niecki stalowe, a nawet niecki drewniane. Duży wpływ na ostateczny koszt budowy mają również zastosowane urządzenia do filtracji wody oraz sposób wykończenia terenu wokół basenu. Na tym etapie warto rozważyć także zadaszenie zbiornika, które wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale pozwoliłoby zwiększyć higienę i bezpieczeństwo korzystania z basenu. 

Instalacje związane z eksploatacją basenu

Urządzenia elektryczne stosowane w pobliżu basenu powinny być bezpieczne dla użytkowników. Ogromne znaczenie ma to, aby za stworzenie projektu i wykonanie instalacji elektrycznej były odpowiedzialne osoby, które mają do tego odpowiednie uprawnienia. Warto pamiętać o tym, że do prawidłowej eksploatacji basenu potrzebna będzie m.in. pompa basenowa, wyposażona w kompatybilne filtry, która pozwoli utrzymać parametry wody na odpowiednim poziomie. Regularne czyszczenie basenu przekłada się na jakość wody, a także wydłuża czas eksploatacji zbiornika. Należy pamiętać o tym, żeby poddać basen profesjonalnej konserwacji po zakończeniu sezonu.

Kiedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę?

Jeśli planujesz budowę domu i basen został już uwzględniony w projekcie budowlanym, zwykle nie są już potrzebne dodatkowe formalności. Jeśli uzyskałeś pozwolenia na budowę domu, masz prawo wybudować również basen zewnętrzny, pod warunkiem, że został on zamieszczony w planie zagospodarowania terenu działki. Jeśli planujesz tylko budowę przydomowego basenu lub oczka wodnego o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2, jest to możliwe bez pozwolenia, a także bez konieczności zgłaszania budowy. Baseny przekraczające powyższe parametry wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Fot.: Icsilviu/pixabay.com

Tagi: ,
Absolwentka filologii szwedzkiej. W designie ceni sobie skandynawską prostotę, funkcjonalność i ekologiczne rozwiązania. Lubi pisanie kreatywne i bullet journaling.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz