Artykuł sponsorowany

O tarasie marzy chyba każdy nabywca domu. Zwłaszcza, jeśli przeprowadzasz się z bloku, wizja tarasu i ogrodu zamiast malutkiego balkonu, jest bardzo kusząca. Budowa tarasu, chociaż nie należy do najprostszych, nie jest też czymś wybitnie trudnym czy nieosiągalnym. O co zadbać podczas budowy, by taras był wygodny, solidny i służył przez długie lata? Przekonaj się! 

Solidne podłoże – klucz do stabilnego tarasu

Jeśli nie chcesz bać się o to, że deski tarasowe się połamią i stworzą zagrożenie dla przebywających na nich osób, musisz zadbać o porządne podłoże, na którym osadzony zostanie taras. Tanią, ale nie najlepszą opcją jest podsypanie tarasu korą. Owszem, niska cena może wydawać się kusząca, ale na dłuższą metę i tak wydasz ogromną sumę na ciągłe naprawy. Kora nie daje deskom koniecznego podparcia, przez co łamią się one, wyginają i tworzą dziury, które sprawiają, że taras przestaje być bezpiecznym miejscem. Teren, na którym stanie taras musi być wyrównany, by nierówności nie przeszkadzały w budowie i nie wpływały na trwałość konstrukcji. Dobrym podłożem będzie wylewka betonowa, która nie tylko zapewnia doskonałą stabilność i wytrzymałość, lecz także daje bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o wykończenie tarasu. 

Estetyczne wykończenie tarasu

Obecnie najpopularniejsze są tarasy drewniane. Drewno jest rzeczywiście materiałem, który na tarasie wygląda wyjątkowo korzystnie. Naturalne materiały mają swoje plusy, takie jak estetyka, szeroka gama kolorystyczna, spójność z naturą, jeśli taras otacza ogród. Niestety drewno, by przetrwało zimę i było odporne na różne temperatury oraz warunki pogodowe, musi być odpowiednio zaimpregnowane, a później pielęgnowane i konserwowane regularnie, by nie niszczało w zbyt szybkim tempie. Więcej o drewnianych tarasach przeczytasz na stronie https://www.ideagarden.pl/

Kolejnym popularny materiałem na wykończenie tarasu jest kompozyt. Ten twardy i wytrzymały materiał to świetny zastępnik drewna. Jest bardziej odporny na trudne warunki pogodowe, nie wymaga impregnacji ani szczególnej pielęgnacji. Minusem jest fakt, że gama kolorystyczna w wypadku kompozytu jest nieco węższa niż w przypadku drewna, które można dowolnie pomalować. Choć deski z kompozytu przypominają drewno, nie jest to już aż tak bardzo naturalny wygląd, co może niektórym przeszkadzać. Jeśli jednak nie zależy Ci na tym efekcie aż tak bardzo, wybierz na swój taras deski kompozytowe Warszawa.

Innym sposobem na wykończenie betonowego tarasu są ceramiczne płytki. Wyglądają one bardzo elegancko i efektownie. Podczas wybierania płytek zwróć uwagę na to, czy są one przeznaczone do użytku na zewnątrz. Jeśli nie, nie będą one odporne na warunki i zjawiska atmosferyczne. Jeżeli bardzo zależy Ci na danych płytkach, ale nie są one zaprojektowane do położenia na dworze, świetną alternatywą dla tarasu będzie ogród zimowy. Nie dość, że wygląda on bardzo efektownie, to w przeciwieństwie do tarasu, jest całoroczny i daje Ci możliwość podziwiania ogrodu nawet, kiedy na dworze panuje srogi mróz. Więcej o ogrodach zimowych i ich budowie przeczytasz na https://winter-gardens.pl/

Taras to nie mała atrakcja dla wszystkich miłośników natury. Ułatwia także kwestię przyjmowania gości w ciepłe dni i umila letnie posiłki. Przy jego budowie zadbaj o dokładność i staranność wykonania, a wtedy na pewno posłuży Ci latami. 

Zdjęcie główne: Marianne/pexels.com

Tagi: , ,
Nie tylko lubi pisać o ogrodzie i domu, ale także się nim zajmować. Często podejmuje się rozmaitych zmian we własnym mieszkaniu, łącząc różne style. Kiedy tylko może, wyjeżdża na Mazury, by cieszyć się bliskością przyrody.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz