Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?

Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Blaszany dach, aby wyglądał estetycznie i należycie spełniał swoje funkcje, musi być właściwie pielęgnowany. Liczy się jego regularne czyszczenie, a w razie konieczności również malowanie. Jak odnowić pokrycie blaszane właśnie za pomocą malowania?

Malowanie dachu z blachy – dlaczego warto to robić?

Malowanie dachu z blachy jest niezbędnym zabiegiem – przede wszystkim – pielęgnacyjnym, choć przynosi także korzyści pod względem walorów estetycznych. Blachodachówka jest nieustannie narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych – silne promieniowanie słoneczne, wilgoć, niskie i wysokie temperatury, wiatr, który nanosi zanieczyszczenia. Im więcej nagromadzonych zabrudzeń, a do tego poddanych działaniu warunków pogodowych, tym większe ryzyko uszkodzenia dachu.

Decydując się na malowanie dachu z blachodachówki, z pomocą specjalistów, można liczyć na dokładnie oczyszczenie pokrycia dachowego, uporanie się z ewentualnymi ogniskami korozji, a następnie nałożenie dedykowanej do tego celu farby.

Odmalowany dach nie tylko ponownie jest wizytówką obiektu. Przede wszystkim zyskuje na zabezpieczeniu, staje się łatwiejszy do utrzymania w czystości, a tym samym właściwie chroni budynek, jego konstrukcję oraz wnętrza.

Malowanie dachu z blachy – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Właściciele domów mogą sobie zadawać pytanie, czy da się samodzielnie pomalować dach, czy jednak lepiej zlecić to fachowej firmie. Teoretycznie malowanie na własną rękę jest możliwe. W praktyce jednak brak doświadczenia, nieumiejętne przygotowanie podłoża do malowania, pominięcie etapu czyszczenia czy usuwania ognisk korozji, może się zakończyć tym, że nałożona farba nie będzie spełniała swoich funkcji.

Co więcej, mówimy o pracy na wysokości, do której trzeba odpowiedniego zabezpieczenia, doświadczenia i umiejętności. Powierzenie tego zadania specjalistycznej firmie jest zdecydowanie lepszym pomysłem. To inwestycja we właściwe przygotowanie dachu do malowania, sprawne i dokładne pokrycie blachodachówki oraz zastosowanie produktów o należytych właściwościach.

Malowanie blachodachówki – o czym trzeba pamiętać?

Dach musi być właściwie przygotowany do procesu malowania. Niezbędne jest usunięcie nie tylko wspomnianych ognisk korozji, ale i wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń. Koniecznością jest również uporanie się z porastającym dach mchem czy miejscami, w których zaczął rozwijać się grzyb. Uszkodzone dachówki należy naprawić lub wymienić, jeśli naprawa nie jest możliwa.

Malowanie dachów blaszanych – wybór koloru

Nie bez znaczenia pozostaje kolor, jaki zostanie wybrany na dach. Tutaj paleta dozwolonych odcieni jest dość spora, jednak właściciel obiektu powinien się upewnić, jakie barwy są niewskazane, np. w związku z zabytkowym charakterem budynku bądź jego położeniem w obszarze, który wymaga stosowania się do wytycznych dotyczących wyglądu obiektu.

Sprawdź również artykuł: „Mycie dachu – sposób na poprawę wyglądu pokrycia”. Dowiedz się, w jaki sposób odświeżyć wygląd poszycia dachowego i przywrócić mu dawną estetykę, decydując się „tylko” na profesjonalne czyszczenie. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać meble do nowoczesnej łazienki zgodnie z najnowszymi trendami designu?
Jak wybrać meble do nowoczesnej łazienki zgodnie z najnowszymi trendami designu?
Odkryj sekrety dobierania mebli do nowoczesnej łazienki, zainspiruj się najnowszymi trendami designu i stwórz swoją wymarzoną przestrzeń relaksu.
Kiedy wybrać firany, a kiedy rolety?
Kiedy wybrać firany, a kiedy rolety?
Rolety czy firany? Co powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu? Przeczytaj artykuł, żeby poznać wady i zalety obu tych rozwiązań.
Roztopy w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Roztopy w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Zima to czas odpoczynku roślin ogrodowych, ale niekoniecznie ogrodnika. Sprawdź, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinieneś wykonać zimą i wczesną wiosną, by cieszyć się pięknym ogrodem!
Ostatnie wpisy