Lane podłogi

Lane podłogi
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Posadzki lane, pierwotnie typowe dla budynków przemysłowych, rozprzestrzeniły się na sklepy, biura i zwykłe przestrzenie mieszkalne z rosnącą popularnością surowego, industrialnego wzornictwa. Obecnie temu trendowi zawdzięczamy szeroki wybór wielu przydatnych funkcji i wzorów. Podłogi lane wyglądają ponadczasowo, a jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu, będą dla Ciebie właściwym wyborem.

Podłogi lane to anhydrytowe i jastrychowe posadzki na bazie żywic syntetycznych (epoksydowych i poliuretanowych). Niewątpliwą zaletą posadzek lanych w porównaniu do klasycznych jastrychów jest niewymagająca aplikacja, precyzyjne rozwiązanie problematycznych detali oraz idealnie płaska powierzchnia.

Anhydryt

Anhydryt to nazwa stosowana dla bezwodnego siarczanu wapnia, z którego w wyniku krystalizacji powstaje gips. Pokrewnym materiałem o podobnych właściwościach jest tynk modelarski. Pochodzenie anhydrytu jest naturalne (wydobywane w kopalniach) lub syntetyczne.

Do produkcji mieszanki lanej używa się drobno zmielonego anhydrytu, piasku, wody i dodatków, które nadają zarówno kolor, jak i antystatyczne, antypoślizgowe i inne właściwości posadzki. Powstała płynna masa twardnieje bardzo szybko. W pierwszych dniach krzepnięcia wiąże dużą ilość wody. Jeśli podłoga zostanie w tym czasie obciążona, prędzej czy później może pęknąć.

Błędy w aplikacji są trudne do skorygowania. Prawidłowe suszenie anhydrytu wymaga odpowiedniej temperatury, wilgotności i czasu, w którym pozwala się „odpocząć” krzepnącej mieszaninie. Niektórzy producenci zalecają obciążanie podłogi po 2-3 dniach od wylania mieszanki. Polecamy jednak nie spieszyć się i zacząć lekko obciążać podłogę dopiero po 5-7 dniach, na stałe dopiero aż po upływie 2 tygodni.

Fot. Alona Gross/unsplash.com

Gdzie można wykorzystać anhydryt? Jakie są jego ograniczenia?

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych praktycznie nie ma ograniczeń w stosowaniu anhydrytu . Nie nadaje się tylko do miejsc stale wilgotnych, takich jak baseny czy pralnie. To ograniczenie nie dotyczy jednak Twojej łazienki.

Jeśli planujesz postawić w domu kominek, większe akwarium i inne cięższe przedmioty, zaleca się wzmocnienie podstawy pod nimi. Anhydryt nie nadaje się również do użytku na zewnątrz –  na balkon czy taras. W wyniku nagłych zmian temperatury i wilgotności dochodzi do jego pękania.

Anhydryt można stosować jako płaską bazę pod okłady podłogowe (płytki, dywany, podłogi laminowane i drewniane itp.), ale także jako końcową warstwę z obróbką powierzchni. Sprawdzi się również w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Odlana masa doskonale „otula” rozkład ogrzewania i oddaje nagromadzone ciepło niemal bez strat. 

Fot. Jon’Nathon Stebbe/unsplash.com

Jastrychy epoksydowe

Jastrychy epoksydowe to posadzki na bazie żywic epoksydowych zmieszanych z utwardzaczem i innymi dodatkami. Wyróżniają się doskonałą odpornością mechaniczną i chemiczną, bezszwową, nienasiąkliwą powierzchnią oraz integralnością higieniczną. Żywicę można dodatkowo zabarwić. Jeśli zechcesz, Twoja podłoga może być gładka i lśniąca jak lustro. Możesz z łatwością uzyskać antypoślizgowe wykończenie powierzchni dodając piasek kwarcowy, lub wybrać antystatyczny zabieg na podłogę. Wygląd podłogi można ożywić dodając kolorowe „chipsy”. Podłogę nakłada się na grubość 2-4 mm, bez dylatacji. Nie musisz martwić się o jej żywotność – według producentów, jego żywotność kończy się wraz z żywotnością domu. Ponadto pewnie spodoba Ci się wiadomość, że utrzymanie i czyszczenie posadzki epoksydowej jest bardzo łatwe.

Podłogi poliuretanowe

Są to posadzki lane na bazie żywic poliuretanowych z domieszką utwardzacza. Podobnie jak jastrychy epoksydowe twardnieją przy minimalnych zmianach objętości i naprężeniu, więc odbywa się to bez dylatacji. Pod względem trwałości, nienasiąkliwości, higieny i konserwacji są bardzo podobne do wspomnianych jastrychów epoksydowych. Jednak niektóre typy charakteryzują się również dużą elastycznością. Jest to interesujące, gdy trzeba znacznie zredukować odgłos kroków.

Zdjęcie główne: Alona Gross/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zwalczać szkodniki w przechowywanym zbożu – metody i techniki
Jak skutecznie zwalczać szkodniki w przechowywanym zbożu – metody i techniki
Poznaj sprawdzone metody i techniki zwalczania szkodników w przechowywanym zbożu, które pomogą Ci efektywnie zabezpieczyć swoje zasoby i uniknąć strat.
Szklane drzwi w domu lub mieszkaniu – czy warto zainwestować w ten rodzaj skrzydeł?
Szklane drzwi w domu lub mieszkaniu – czy warto zainwestować w ten rodzaj skrzydeł?
Drzwi szklane doskonale wpasowują się w klimat nowoczesnych wnętrz.
Izolacja termokurczliwa do kabli. Jak jej używać?
Izolacja termokurczliwa do kabli. Jak jej używać?
Nie wiesz, jak używać izolacji termokurczliwej na kable? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem i zaizoluj prawidłowo przewody elektryczne!
Ostatnie wpisy