Klimatyzacja do mieszkania. Kiedy warto się zdecydować?

Remont domu
Klimatyzacja do mieszkania. Kiedy warto się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to udogodnienie na miarę XXI wieku. Nie wyobrażamy sobie auta bez klimatyzacji, wybieramy pokoje hotelowe z możliwością chłodzenia… a czemu nie zamontować jej u siebie w mieszkaniu? 

Jeszcze do niedawna klimatyzacja w domu czy mieszkaniu kojarzyła się z luksusem. Całe szczęście ceny klimatyzatorów zaczynają spadać, a co za tym idzie, coraz więcej osób może pozwolić sobie na ich zakup. Klimatyzacja zapewnia nie tylko optymalne warunki pod względem temperatury, ale może też regulować wilgotność w pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę, że klimat ociepla się z roku na rok, to najwyższy czas, by wziąć pod lupę klimatyzację. 

Komfort i przyjemna temperatura

Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest regulacja temperatury w pomieszczeniach domu,  a nie, jak twierdzą niektórzy, tylko jej obniżenie. W sezonie przejściowym, na granicy wiosny i lata lub lata i jesieni, klimatyzacja świetnie sprawdzi się w celu doraźnego podnoszenia temperatury, bez konieczności np. palenia w kominku. Warto jednak pamiętać, że przy montowaniu klimatyzacji w różnych pokojach w domu, poziom temperatury nie może się drastycznie różnić – może to mieć bowiem negatywne skutki zdrowotne. Najlepiej utrzymywać temperaturę na poziomie 19-25 stopni Celsjusza i nie wyższą lub niższą o 7 stopni od temperatury na zewnątrz.  

Najczęściej klimatyzację montuje się w sypialniach, gdyż upały mogą utrudniać sen. Niektórzy jednak narzekają na głośne buczenie wydobywające się z urządzeń. Klimatyzacja nie jest całkowicie niesłyszalna, jednak nowoczesne urządzenia lekko szumią, nie doprowadzając do bólu głowy i nie przerywając snu.

Rodzaje klimatyzatorów

  • Klimatyzator przenośny monoblokowy – najtańsze, za to niezbyt wydajne modele. Nie zapewniają dużej wydajności ze względu na to, że rurę doprowadzającą powietrze trzeba przeciągnąć na zewnątrz przez okno lub drzwi. Ich zaletą jest jednak brak konieczności uzyskiwania zgody na montaż w bloku;
  • klimatyzator przenośny split – składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej połączonej rurą. Zewnętrzna część musi jednak stać na stabilnym podłożu, dlatego w bloku może być ciężko o jego instalację;
  • klimatyzator stacjonarny split – to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie. Składa się z dwóch części (może być ich więcej – multisplit), wyposażony jest w pilot sterujący, jest wydajny i cichy. 

Bez zanieczyszczeń, alergii i pleśni

Nowoczesne klimatyzatory mogą zostać wyposażone w szereg czujników, które wykrywają poziom zanieczyszczenia lub wilgotności i regulują je. Dzięki temu możesz mieć pewność, że z powodu wilgoci w domu nie zalęgnie się pleśń, a powietrze będzie najwyższej jakości. Zakup klimatyzatora wyposażonego w dodatkowe funkcje to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy jeden z domowników cierpi na alergie – usunięcie pyłów i zanieczyszczeń na pewno ułatwi mu oddychanie. 

Dodatkowo klimatyzatory zapewniają stały przepływ świeżego powietrza. Pobierają powietrze z zewnątrz, dzięki czemu nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach nie trzeba martwić się o jego jakość i poziom tlenu. 

Jakie to są koszty? 

Sam klimatyzator to wydatek rzędu 1,5-2 tysięcy zł. Niestety sama instalacja klimatyzacji przez fachową ekipę również sięga paruset złotych. Jest to zabieg dość skomplikowany, dlatego rzadko ktoś decyduje się na samodzielny montaż klimatyzatora. Dodatkowo warto pamiętać, że działający nieustannie klimatyzator generuje zwiększone zużycie prądu, a co za tym idzie koszty. Nie są one porażające, około 40 zł na miesiąc, jednak warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu klimatyzatora. 

Samo urządzenie należy regularnie czyścić i serwisować. To sprawia, że w rocznym rozrachunku koszty użytkowania klimatyzacji mogą wynieść kilkaset złotych.

Zdj. główne: Carlos Lindner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną szafkę do przechowywania z drewna sosnowego dla twojego domu?
Jak wybrać idealną szafkę do przechowywania z drewna sosnowego dla twojego domu?
Poznaj kluczowe aspekty do wyboru idealnej szafki na drewno sosnowe dla domu - charakterystykę materiałów, stylu oraz praktyczność rozwiązań.
Odnowa pamiątek z przeszłości: sekrety renowacji antycznych mebli
Odkryj tajniki sztuki renowacji antycznych mebli i dowiedz się, jak przywrócić blask dawno zapomnianym skarbom.
Jak profesjonalna utylizacja niechcianych przedmiotów wspiera ochronę środowiska?
Jak profesjonalna utylizacja niechcianych przedmiotów wspiera ochronę środowiska?
Ochrona środowiska przez utylizację. Wartość profesjonalnej troski o naszą planetę
Ostatnie wpisy