Jak położyć tynk strukturalny krok po kroku?

Remont domu
Jak położyć tynk strukturalny krok po kroku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tynk strukturalny to efektowny sposób na uatrakcyjnienie wnętrza. Rewelacyjnie odmieni pomieszczenie i sprawi, że zwykła ściana stanie się nienachalną ozdobą całej aranżacji.

W połączeniu z dobrze dobranym oświetleniem tynk stanie się doskonałą bazą, która pozwoli osiągnąć efekt „wow”. To także dobry sposób na zamaskowanie pewnych niedoskonałości czy niedociągnięć budowlanych, takich jak popękane lub nierówne ściany czy sufity. Co więcej, aby cieszyć się nim we własnym domu, nie musisz zatrudniać ekipy budowlanej!

Tynk strukturalny, co to takiego? 

Ten rodzaj tynku bywa również nazywany tynkiem dekoracyjnym bądź gipsem strukturalnym. Jego podstawową różnicą w odróżnieniu od tradycyjnych tynków jest ilość produktu, którą nakładamy na ścianę.

Przeważnie w celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu trzeba nałożyć dwie a czasem i trzy warstwy, przy czym ostatnia może być dodatkowo formowana pacą, wałkiem, specjalną szpatułką, a nawet zwykłą gąbką. Za sprawą tego zabiegu możemy osiągnąć unikalne wzory bądź struktury.

Dzięki swoim właściwościom, takim jak wytrzymałość na uszkodzenia, trwałość, niski poziom pochłaniania wilgoci, sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, od przedpokoju, przez salon i kuchnię, na łazience kończąc.

Jak się do tego zabrać?

Położenie tynku dekoracyjnego nie jest zadaniem trudnym, jednak wymaga od nas dokładności i cierpliwości. Na początku przygotuj potrzebne narzędzia i zabezpiecz okna, futryny oraz podłogę przy pomocy taśmy malarskiej i folii.

Jak położyć tynk strukturalny — prosta instrukcja krok po kroku 

Krok 1

Na samym początku prac pamiętaj o przygotowaniu podłoża. Powierzchnię należy zagruntować odpowiednim preparatem, najlepiej sprawdzi się ten przeznaczony do wybranego przez nas rodzaju tynku. Możesz do tego użyć wałka lub pędzla. Zaleca się wybieranie podkładu w tym samym kolorze, co nasz tynk, choć nie jest to warunek konieczny. 

Krok 2

Kiedy podkład wyschnie, możemy przystąpić do dalszych działań. Dokładnie wymieszaj zaprawę. Następnie nałóż cienką warstwę tynku pociągłymi ruchami, od dołu do góry na ścianę. Najlepiej w tym celu sprawdzi się metalowa paca, choć możesz również użyć pędzla. 

Cały czas kontroluj ilość nabieranej masy, tak aby po nałożeniu miała odpowiadającą nam grubość. Jeśli efekt nie jest wystarczająco zadowalający, nałóż drugą warstwę. Pamiętaj jednak, że nie możesz dopuścić do tego, by tynk wysechł. 

To samo dotyczy formowania wzoru i faktury. Możesz użyć do tego wcześniej stosowanej pacy, pędzla, gąbki, a nawet zbitego w kulkę papieru czy kawałka materiału. Przesuwaj, dociskaj, modeluj. Puść wodze wyobraźni i daj się ponieść. Im więcej zaangażowania na tym etapie, tym ciekawszy efekt możesz osiągnąć.

Krok 3 

Jeśli kupiłeś tynk barwiony, Twoja praca kończy się na uformowaniu faktury i posprzątaniu. Co w przypadku, kiedy zakupiony produkt nie jest barwiony? Po dokładnym wyschnięciu masy pokryj ją farbą. Możesz do tego użyć jednego koloru, co wprowadzi harmonię, możesz również użyć np. dwóch odcieni i stworzyć artystyczny efekt w stylu ombre, który dodatkowo uatrakcyjni dzieło. Jeśli decydujesz się na ten krok, pamiętaj jednak, by zrobić to z wyczuciem.

Zdj. główne: Roselyn Tirado/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ekologiczne metody zwalczania szkodników w domu i ogrodzie
Ekologiczne metody zwalczania szkodników w domu i ogrodzie
Odkryj naturalne sposoby na skuteczne zwalczanie szkodników. Porady ekologiczne dla twojego domu i ogrodu, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Jak wybrać idealne firany do pokoju dziecka, aby zapewnić mu komfortowy i spokojny sen?
Poradnik dotyczący wyboru odpowiednich firan do pokoju dziecka tak, aby zapewnić mu komfortowy sen. Dowiedz się, jakie kolory i materiały wybrać oraz jak wpływają one na jakość odpoczynku.
Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?
Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?
Przełom marca i kwietnia to czas rozpoczęcia ogrodowych prac. Jakie w tym okresie należy wykonać czynności, a które trzeba zostawić na później?
Ostatnie wpisy