Glinka wenecka – pomysł na aranżację ściany

Remont domu
Glinka wenecka – pomysł na aranżację ściany
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas, decydując się na remont wnętrza, oczekuje wyjątkowego i niepowtarzalnego efektu. Ciekawym sposobem, który nada ścianie oryginalny charakter, jest wykorzystanie glinki weneckiej. 

Dzięki tej ozdobie uzyskamy na ścianie wspaniały efekt przetartego tynku, który znakomicie pasuje do nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać glinkę wenecką podczas planowania aranżacji. 

Dekorowanie ścian, zwłaszcza w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon czy gabinet, ma duże znaczenie dla wyglądu całego wnętrza. Niektórzy dekoratorzy uważają, że wybór odpowiedniego koloru i struktury ścian decyduje o tym, jak czujemy się w danej przestrzeni. 

Popularność zdobywają nowoczesne sposoby ozdabiania ścian, dzięki którym uzyskamy niebanalny efekt. Świetną metodą na odświeżenie wnętrz będzie zastosowanie glinki weneckiej. To stosunkowo niedrogie wyjście, które daje nam bardzo duże spektrum możliwości.

Czym jest glinka wenecka? 

Glinka wenecka to rodzaj farby strukturalnej, której głównym elementem jest akryl. Pomalowanie nią ściany jest łatwiejszym sposobem na uzyskanie efektu przetartego tynku lub dekoracyjnego kamienia.

Wykorzystanie glinki weneckiej przy odnawianiu ścian daje nam mnóstwo stylizacyjnych możliwości. Można nałożyć glinkę i pozostawić ją nienaruszoną, uzyskując naturalne, matowe wnętrza, lub przetrzeć ją, stawiając na nieco bardziej awangardowy klimat. Glinki występują nie tylko w białym kolorze, w ofercie sklepów budowlanych można znaleźć produkty o różnych barwach i odcieniach.

Architekci wnętrz decydują się na pokrycie glinką wenecką najbardziej eksponowanych przestrzeni. Tego typu dekoracje często zdobią ścianę za kanapą, przestrzeń nad kominkiem, słupy czy ścianki działowe.

Do jakich wnętrz pasuje glinka wenecka?

Glinka wenecka jest dość uniwersalnym sposobem na renowację czy remont powierzchni ściennych. Niemniej jednak najbardziej pasuje ona do wnętrz nowoczesnych, aranżowanych zgodnie z aktualnymi trendami. Coraz większą popularnością poza minimalizmem cieszą się wnętrza utrzymane w industrialnym i loftowym klimacie. Przetarcia imitujące tynk czy surowy beton idealnie wpasują się w prosty charakter tego typu pomieszczeń.

Wiele osób wykorzystuje glinkę również w domach, gdzie króluje styl rustykalny. Na pewno wpływ na to ma fakt, że glinka fenomenalnie komponuje się z naturalnymi elementami wystroju, takimi jak drewno, kwiaty doniczkowe czy makramy. Taką ozdobę ścian można wykorzystać w salonie, w kuchni w przestrzeni między szafkami czy w oryginalnie zaprojektowanym gabinecie.

Zalety glinki weneckiej we wnętrzach 

Glinka wenecka ma wiele zalet oraz plusów, które warto tutaj nadmienić. Podstawowym jej walorem jest oczywiście podniesienie estetyczności wnętrza. Ten rodzaj wykończenia ma również bardzo korzystne parametry, to znaczy jest to materiał bardzo odporny na ścieranie oraz zmywanie. Nawet energiczne szorowanie ściany nie spowoduje, że dekoracyjna kompozycja ulegnie zniszczeniu lub starciu.

Glinka jest dobrym rozwiązaniem w domach, gdzie mieszkają alergicy, gdyż na jej powierzchni nie gromadzi się kurz.

Zdj. główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian
Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian
Od czego zależy to, jak długo schnie farba na ścianie? Oto kilka ważnych czynników, które bierze się pod uwagę przy malowaniu.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Filtry plazmowe do okapów są nowoczesnym rozwiązaniem dla kuchennego AGD.
Montaż szklanego daszku nad drzwiami krok po kroku
Montaż szklanego daszku nad drzwiami krok po kroku
Daszki szklane cechuje minimalistyczny design, pasują zwłaszcza do budynków o nowoczesnej architekturze.
Ostatnie wpisy