Jak układać kamień na ścianie?

Remont domu
Jak układać kamień na ścianie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kamień to surowiec, który fantastycznie prezentuje się na ścianie. Jak należy go montować, aby zachwycał swoim pięknem przez długie lata? Oto nasz krótki poradnik dla amatorów majsterkowania.

Dlaczego warto wykonać we wnętrzu ścianę z kamienia?

W przeszłości w większości polskich domów i mieszkań królowała boazeria, tapeta i kasetony styropianowe. Na szczęście te trendy wnętrzarskie już dawno przestały być aktualne – dziś częstym rozwiązaniem jest ozdabianie ścian kamieniem dekoracyjnym. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie? Kamień – ze względu na szeroki wybór kolorów, kształtów i faktur – ma naprawdę ogromny potencjał dekoracyjny. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniu urządzonym w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu, przyciągając wzrok każdego z gości i domowników.

Montaż kamienia dekoracyjnego  na ścianie – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć, zanim przystąpimy do montażu kamienia dekoracyjnego na ścianie? Zakres koniecznych prac zależy od stanu ściany – zanim zaczniemy montować poszczególne elementy kamienne, musi być gładka i czysta. Jak przygotować podłoże?

Odpowiednie przygotowanie podłoża to połowa sukcesu

Jeśli na ścianie znajduje się tapeta, glazura lub łuszcząca się, stara farba – należy je usunąć, dokładnie oczyścić całą powierzchnię, w miejscach ubytków nałożyć masę szpachlową, a na koniec zagruntować. W przypadku podłoża gipsowego konieczne jest dwukrotne gruntowanie.

Układanie kamienia dekoracyjnego krok po kroku

Gdy podłoże będzie w 100% suche i czyste, możemy przejść do kolejnego etapu tj. układania elementów kamiennych – zawsze rozpoczynając od dołu ściany i kierując się ku górze. Nanosimy zaprawę klejową na ścianę (najlepiej za pomocą pacy zębatej), równomiernie dociskając kamienną płytkę. Jeśli zauważymy, że kamień ślizga się po powierzchni podczas dociskania do ściany, należy zagęścić zaprawę klejącą, gdyż prawdopodobnie jest zbyt rzadka. Chcąc perfekcyjnie dociąć poszczególne elementy w miejscach, które tego wymagają, warto wykorzystać szlifierkę kątową z tarczą do cięcia kamienia. 

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy dociskać kamień bardzo blisko siebie, lub pozostawiać 7–12 mm spoiny, które wypełnimy zaprawą fugową i spryskamy impregnatem (jednak może zaimpregnować powierzchnię dopiero po około 5–7 dniach, gdy kamienna ściana całkowicie wyschnie). Dzięki temu kamień będzie nam znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

Jaka jest optymalna temperatura montażu kamienia ozdobnego?

Podczas prac montażowym temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 5 do 28 stopni Celsjusza. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura spowoduje gorsze wiązanie się kleju i płytki kamienne mogą zacząć odpadać.

>> Zobacz też: Tapety do malowania. Pomysł na aranżację ścian

Ważna wskazówka: Zanim rozpoczniemy montaż kamienia na ścianie, powinniśmy dokładnie obejrzeć każdy element pod kątem ewentualnych uszkodzeń i przetrzeć od spodu drucianą szczotką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i nadać powierzchni płytki większą chropowatość, co sprawi, że będzie lepiej trzymała się klejonego podłoża.

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w pracach wykończeniowych, warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej ekipy remontowej – unikniemy wtedy częstych błędów, jakie popełniają amatorzy i efekt końcowy będzie naprawdę estetyczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samodzielnie zmienić wygląd mebli?
Jak samodzielnie zmienić wygląd mebli?
Szybko się nudzisz? Potrzebujesz zmiany? Lubisz projekty DIY? Zobacz, jak możesz samodzielnie odnawiać meble.
Jak wybrać idealną pompę do wody dla twojego budynku? Przewodnik krok po kroku
Jak wybrać idealną pompę do wody dla twojego budynku? Przewodnik krok po kroku
Znajdź idealną pompę do wody, dopasowaną do specyfiki Twojego budynku. Praktyczne wskazówki i poradnik krok po kroku ułatwią Ci wybór.
Wybór stołu – co brać pod uwagę?
Wybór stołu – co brać pod uwagę?
Stół to jeden z ważniejszych mebli w każdym domu. Dowiedz się więc, jak wybrać stół do swojego wnętrza.
Ostatnie wpisy