Jak postawić ściankę działową krok po kroku

Remont domu
Jak postawić ściankę działową krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ścianka działowa to niedrogi i prosty sposób na szybką zmianę funkcji użytkowej wnętrza. Co warto wiedzieć, zanim przystąpimy do montażu ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych?

Co to są ścianki działowe?

Ścianki działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku (w przeciwieństwie do ścian nośnych nie przejmują obciążenia innych elementów budynku), dzięki czemu pozwalają w szybki sposób zmienić aranżację wnętrza – przez podzielenie pomieszczenia na dwa osobne pokoje lub wyznaczenie częściowo danej strefy, dając nam tym samym poczucie większej intymności i swobody (np. w formie murku oddzielającego strefę relaksu od przestrzeni jadalnianej). Najczęściej tego rodzaju przegrody wykonuje się z luksferów (szkła) lub płyt kartonowo-gipsowych. Metoda ta nie wymaga użycia wielu zaawansowanych technologicznie narzędzi ani dużego doświadczenia, gdyż regips jest naprawdę łatwy w obróbce (płyty k-g można ciąć zwykłym nożem). Jeśli strop i wylewka podłogowa są odpowiednio wytrzymałe, można użyć również materiału o większym ciężarze np. cegieł lub betonu komórkowego.

szpachlowanie ścianki
Photo by volodymyr_vorona from Freepik.com

Jak zrobić ściankę działową z płyt kartonowo-gipsowych? Praktyczne wskazówki

Postawienie ścianki działowej z karton-gipsu, popularnie nazywanego regipsem, polega na montażu szkieletu ramowego z profili wykonanych z aluminium lub metalu, do których następnie po obu stronach mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Do postawienia tego typu przegrody wcale nie musimy zatrudniać profesjonalnej ekipy budowlanej – z powodzeniem wykonamy wszystkie prace remontowe samodzielnie. Od czego zacząć?

Zobacz też: Jak błyskawicznie zamontować płytę karton gips?

Pierwszy krok to dobór odpowiedniego typu płyt gipsowo-kartonowych pod względem specyfikacji i przeznaczenia. Przykładowo w łazience, kuchni, czy pralni należy zastosować wodoodporne płyty (w kolorze zielonym) o podwyższonej odporności na wilgotność. W sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym możemy zastosować standardowy regips, czyli płyty w kolorze jasnoszarym. Poza płytami k-g musimy kupić:

  • profile aluminiowe (są lekkie i wytrzymałe),
  • wełnę mineralną (skutecznie tłumi hałas),
  • blachowkręty,
  • korki rozporowe,
  • taśmę uszczelniającą,
  • taśmę z włókna szklanego.

Następnie musimy precyzyjnie wytyczyć linie zabudowy (profili na podłodze, ścianach oraz suficie). Do wykonania szkieletu ramowego ścianki używamy przyciętych i oklejonych taśmą uszczelniającą profili aluminiowych (tak aby odpowiadały wytyczonym liniom), które montujemy do ścian bocznych (pionowe elementy), podłogi i sufitu (poziome elementy). Do montażu profili musimy użyć kołków rozporowych – mocując je maksymalnie co 80 cm. Kolejno uzupełniamy ramę pionowymi profilami (rozstaw co 30–60 cm). Możemy teraz przyciąć płyty i przytwierdzić je do metalowej konstrukcji blachowkrętami – zaczynając od jednej strony, następnie wypełniając wnętrze wełną akustyczną i zamykając stelaż z drugiej strony regipsem. Na koniec wystarczy okleić połączenia płyt kartonowo-gipsowych taśmą z włókna szklanego i zaszpachlować je razem z miejscami wkrętów.

Orientacyjne koszty budowy ścianki działowej

Koszt materiałów potrzebnych do wykonania lekkiej ścianki szkieletowej z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi o grubości 10–12 cm to około 60–80 złotych/m2. Tak więc jest to bardzo przystępna cenowo metoda podziału wnętrz. 

Podsumowując, ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych (budowa techniką szkieletową) to obecnie najpopularniejszy sposób podziału pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Rozwiązanie to wybiera wielu inwestorów, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Mamy nadzieję, dzięki naszemu poradnikowi bez problemu postawicie ściankę działową, poprawiając funkcjonalność danego wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie odnowić meble za pomocą lakieru satynowego?
Jak skutecznie odnowić meble za pomocą lakieru satynowego?
Odnowa mebli nigdy nie była łatwiejsza dzięki lakierowi satynowemu. Odkryj krok po kroku, jak nadać swoim starym meblom nowe życie, zachowując elegancki wygląd satyny.
Jak prawidłowo konserwować leżaki drewniane, aby służyły przez lata?
Jak prawidłowo konserwować leżaki drewniane, aby służyły przez lata?
Dowiedz się, jak konserwować drewniane leżaki, aby służyły Ci przez długie lata. Praktyczne porady i sprawdzone metody, które pomogą utrzymać ich idealny stan.
Zakładanie ogrodu od podstaw: poradnik dla początkujących
Zakładanie ogrodu od podstaw: poradnik dla początkujących
Zacznij swoją przygodę z ogrodnictwem. Dowiedz się, jak krok po kroku założyć ogród. Praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć piękne zielone miejsce.
Ostatnie wpisy